Advert
Advert
Akıllı şehir yolculuğu 7
Necmi Özdemir

Akıllı şehir yolculuğu 7

“BURSA”

Türkiye’nin ilk Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Dairesi Başkanlığı Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde kuruldu.

Türkiye’nin ilk Akıllı Şehircilik Daire Başkanlığı’nın kurulduğu Bursa’da çalışmalar 2015 yılından itibaren sürmektedir. 2015 yılı Akıllı Belediyecilik Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi, yıllardır süren çalışmalarına 2019 yılında yeni bir boyut kazandırmış ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’ın vizyonu doğrultusunda Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Dairesi Başkanlığı’nı kurmuştur.

Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Dairesi Başkanlığı’na ARGE Şube Müdürlüğü, Akıllı Şehircilik Şube Müdürlüğü, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü ve Bilim ve Teknoloji Şube Müdürlüğü bağlanarak akıllı şehircilik vizyonu pekiştirilmiştir. Akıllı şehir kavramı ile; kentlerdeki çevre, enerji, ulaşım, insan gibi kaynakların daha verimli, sürdürülebilir ve kontrol edilebilir düzeyde kullanılması hedeflenirken, alınan karar ile yeni dönemde Bursa’da kent yönetim aracı olarak değerlendirilen akıllı şehircilik uygulamalarına ağırlık verilmesi planlanmaktadır. Bursa’da artan nüfus ve göçün ortaya çıkardığı konut, altyapı, ulaşım, eğitim, sağlık, güvenlik, çevre ve enerji gibi alanlarda ortaya çıkan problemler ile kaynakların maksimum seviyede değerlendirilmesi ihtiyacı, kent yönetimini ‘teknolojinin sunduğu imkânlardan’ azami ölçüde yararlanmaya sevk etmiştir.

Bursa için ‘akıllı’ çözümler

Bursa’nın geleceğini akıllı çözümlerde gören Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın her geçen gün artan nüfusu ile birlikte ulaşım başta olmak üzere çevre, sağlık, enerji, güvenlik ve yönetim konularında farklılaşan ihtiyaçlarını, bilgi ve iletişim teknolojilerini daha fazla kullanarak yönetmeyi planlıyor. Vatandaşlara sürdürülebilir, refah seviyesi yüksek ve katılımcı bir gelecek sunmak için akıllı şehircilik uygulamalarını tek tek kentte yaygınlaştırmayı ana hedef haline getiren Alinur Aktaş, bu projeleri hayata geçirmek için şehirdeki hareketliliği ölçmek, her alanda verileri toplamak, depolamak ve nihayetinde büyük veriyi oluşturup analiz etmek gerektiğini hedefliyor.

Akıllı dokunuşlar karşılık buldu

İnovasyon ve akıllı şehircilik uygulamalarının kısa zamanda hayatı kolaylaştırdığı Bursa’da yapılan uygulamalar kısa sürede etkisini göstermiştir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Bursa’da göreve başlamasının ardından ulaşım probleminin çözümünde dar boğaz olarak görülen kavşaklarda pratik ve ekonomik dokunuş olarak yapılan “akıllı kavşak” uygulamaları kent trafiğine nefes aldırmıştı. Dünya genelinde trafik sıkışıklığı hakkında istatistikler hazırlayan Hollanda merkezli şirketin verilerine göre 2017 yılında trafiği en sıkışık iller listesinde 68’inci sırada yer alan Bursa, 2018 yılında ise yüzde 5 rahatlama ile 92 şehri geride bırakıp, 160’ıncı sıraya yerleşti. Küçük ama akıllı dokunuşlar, trafik probleminin kısa vadede çözümünde hemen karşılık bulmuş oldu.

Gelişimin anahtarı: İnovasyon

Daha yaşanabilir bir Bursa için yeni fikirlerin ortaya çıkartılması ile fikirlerin katma değer oluşturan ürün, metot veya hizmetlere dönüştürülmesi için gerekli altyapının oluşturulmasına kurulan daire başkanlığının öncülük etmesi amaçlanıyor. Alınan kararla, sürekli değişen Bursa şartlarında, vatandaşların ekonomik ve toplumsal yarar sağlayacağı şekilde belediye hizmetlerinin güncelleştirilmesi, geliştirilmesi veya yepyeni farklı bir hizmetin ortaya konulması hedefleniyor.

Akıllı şehircilik lütuftan ziyade zorunluluk

2019 yılının son aylarında gerçekleşen ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’nde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’da hayata geçirdikleri akıllı şehircilik yatırımları hakkında detaylı bilgi vermiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı açılış töreninin ardından günün ikinci ana oturumunda Büyükşehir Belediye Başkanları kentlerinde uyguladıkları akıllı yatırımlardan örnekler vermiştir. Moderatörlüğünü Gazeteci Okan Müderrisoğlu’nun yaptığı “Yenilikçi Yerel Politikalarla Dönüşen Şehirlerimiz” konulu oturuma, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve TBB Başkanı Fatma Şahin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan katılım sağlamıştır.

Ortak bir vizyon

Panelde ilk sözü alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak; hizmet odaklı yaklaşımlarını, ulusal politikalar ışığında çağın gereksinimlerini karşılayacak şekilde geliştirerek vatandaşlara sunulan hizmetlerde öncü olmaya devam ettiklerini söyledi. Bu bağlamda Bursa’yı geleceğe taşıyacak önemli bir projeye imza attıklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Kaynakların etkin yönetildiği, yaşam kalitesine odaklı, toplumun tüm kesimlerinden katılımın olduğu sürdürülebilir kalkınma hedefiyle “Bursa’nın Akıllı Şehre Dönüşüm Projesi’ni 2019 yılı Eylül ayı itibariyle başlatmış bulunuyoruz” ifadelerini kullanmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri