Advert
Advert
Akıllı şehir yolculuğu 5 ‘Gaziantep’
Necmi Özdemir

Akıllı şehir yolculuğu 5 ‘Gaziantep’

Şehirlerin teknoloji desteğiyle kalkınmasını ve şehir hayatının zenginleştirilmesini hedefleyen “Akıllı Şehir Gaziantep” yolculuğu, 2014 yılında Turkcell’le başladı, 2015 yılında hayat buldu, 2019 ve sonrasında yeni bir vizyonla ve insan odaklı yaklaşımla devam ediyor…

Teknolojik altyapısı güçlü bir şehir inşa etmek için Gaziantep’in ‘akıllı şehir endeksini’ oluşturmaya çalışarak başlanan çalışmalarla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Akıllı şehir vizyonu, stratejileri ve yol haritasını ortaya koymak adına bir çok çalışma gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor. Yazı dizimizin 5.yazısında Gaziantep’in Akıllı Şehir Yolculuğu’nu yazacağız. “Benim Aklım Benim Şehrim Projesi” ile 2020’de ödül kazanmaya gelinen noktanın geçmişine kısaca bakarak yazımıza başlayalım.

Nisan 2015’te Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin; “Akıllı Şehir Gaziantep” başlığı altında teknoloji destekli kentsel kalkınma hedefiyle gerçekleştirilen ortak projelerin ve gelecek planlarının anlatıldığı: Turkcell-Gaziantep “Akıllı Şehir” Lansman Toplantısı’nda, “Akıllı insanların şehrine hoş geldiniz” diyerek başladığı konuşmasında kalkınmanın özünün, her alanda uzmanlaşmış insan gücü olduğunu söylüyor. Teknolojinin her geçen gün geliştiği bir dünyada insanlar ve şirketler gibi kentlerin de büyük bir rekabet yaşadığının altını çizen Şahin, “Rekabeti yönetebilmemiz için bilgi, teknoloji ve finansı yönetmemiz gerek. Sürdürülebilir kalkınma bu alanların doğru yönetilmesiyle mümkün. Elimizdeki sermayeyi geleceğe doğru taşımamız gerek. Belediye olarak kurumsal kapasitemizi ve sorun çözme kapasitemizi, geçtiğimiz 1 yıllık (Nisan 2015 baz alınarak) dönemde artırdık” diyerek sözlerine devam ediyor. Aynı toplantıda Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (Nisan 2015) Selen Kocabaş da Turkcell teknolojisiyle Gaziantep’te yaşanan dönüşüm ve ilerleyen dönemde bu işbirliğiyle atılması planlanan adımlarla ilgili şu bilgileri veriyor: Turkcell olarak teknoloji ve inovasyona dayalı kalkınma hedefiyle geliştirdikleri çözümlerin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde yeni bir boyut kazandığını ifade eden Kocabaş, “İnsanımızı layık olduğu teknolojik standartlarla buluşturmayı hedefleyen vizyonumuzun ‘Akıllı Şehir Gaziantep’ uygulamaları bizlere büyük heyecan veriyor. Biz ‘Akıllı Şehir’in bir hedef değil, hiçbir zaman bitmeyecek bir inovasyon yolculuğu olduğuna inanıyoruz” diye konuşuyor. Nisan 2015’te yapılan bu konuşmalar temelinde Gaziantep’in, küresel düzeyde bilgi ve deneyime erişim, Dünya liderleriyle stratejik işbirlikleri, uluslararası arenada temsil alanına önem vermekte olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak yapısında birçok küresel akıllı şehrin olduğu City Protocol’e ülkemizden ilk katılan şehir olduğunu burada belirtmekte fayda var.

“Akıllı Şehir Gaziantep” yolculuğu böyle başlıyor ve devamında bugünlere geliniyor. Şimdi 2019,2020 ve sonrasını ele alarak yazımıza devam edelim.

Gaziantep Akıllı şehir vizyonunun temelinde veri sağlığı, birlikteliği ve ulaşılabilirliği yer almaktadır. Günümüzün madeninin veri olduğu ve eldeki verilerin ne kadar değerli olduğu bilinerek verileri kontrol edilemeyen yapılar değiştirilip yenilenmekte. Örnek olarak işe Alo 153 çağrı merkezinin yenilemesiyle başlanıyor. GİKOM adı verilen Gaziantep İletişim Koordinasyon Merkezi ile bu yapı entegre edilerek vatandaşlardan gelen bütün talep, istek ve şikayetler bütün mecralardan (Sosyal medya, telefon, e posta, dilekçe) toplanarak analizi KVKK’na uygun olarak gerçekleştiriliyor (Bu veri bütünlüğü ile vatandaşın sanal ikizinin kendi sistemlerinde oluşturup vatandaşa daha hızlı ve verimli hizmet etmenin yolları araştırılmakta).

Belediye hizmetlerinin kapsamı her geçen gün genişliyor, bunun için de vatandaşlarla günün 24 saati her alanda etkileşim içinde olmak zorundalığı yerel yönetimlerin şehirleşmenin getirdiği sorunlara yeni çözümler üretmesi gerektiği gerçeğini bize göstermektedir. Bunun için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde vatandaşla iletişimi en üst seviyeye getirecek bütün araçlar akıllı şehir çalışmaları kapsamında devreye sokulmuş, bu kapsamda vatandaşın telefondan, internetten, mobil uygulamalardan her saat Belediye’ye ulaşmasının önü açılmıştır.

Bir yandan sorunlara hızlı çözüm üretirken, diğer yandan da şehrin standartlarını yükseltmek mecburiyeti, bütün bu süreçlerin toplum ve diğer paydaşlar ile eş güdüm içinde yürütülmesi gerekliliği için şehirleri daha yaşanabilir kılacak akıllı sistemler bu bakımdan büyük önem taşımaktadır.

Günümüzde belediyecilik sadece temizlik, su, yol gibi temel kamu hizmetlerinin çok ötesinde anlamlar taşımaktadır. Modern belediyeciliğin yeni rotası akıllı şehir uygulamalarıdır.

Şehirlerin akıllanması için önce dijitalleşmesi gerektiği inancı; enerji, altyapı, trafik ve güvenlikle ilgili verilerin belli bir akıl ve strateji ile yönetilmesini zaruri hale getirmiştir. Tüm bu nedenlerden dolayı Türkiye’nin dijital dönüşümüne Gaziantep şehrinin dijital dönüşümü ile katkıda bulunmasının önünün açılmasıda önemlidir.

SONUÇ:

Akıllı Şehir, Akıllı Belediye, Akıllı Ulaşım, Akıllı Çevre kavramlarıyla hayatımızın bundan sonraki iş, yaşam dengesinde çok daha fazla karşılaşacağız. Pandemi sonrası hayatlarımızın daha kontrollü olan bugünü ve sonrasında bu kavramlardan Akıllı Ulaşım belki biraz daha öne çıkacak. Bu öne çıkma dikkate alınarak özellikle toplu ulaşımda bir noktadan diğer bir noktaya ya da noktalara yolculukta toplu taşıma araçlarında mesafe ve hijyenin akıllı sistemlerle denetlenmesi, daha kısa zamanda fakat güvenli bir şekilde varış noktasına ulaşılabilmesi için yolların, kavşakların, ana ulaşım hatlarının, araçların yapay zeka destekli akıllı trafik sistemleriyle izlenmesi, 7/24 kontrol edilmesi gerektiği görmezden gelinmemelidir. Ve bu gereklilikler baz alındığında, bunların hepsinde doğru ve anlamlı sonuçlara ulaşmanın şehirlerin Büyük Veriye evrilen verilerinin doğru analizi ile mümkün olacağını bilerek, Akıllı Şehir Projeleri geliştiren paydaşların veriyi doğru okumanın öneminden yola çıkarak ekipleri için yeni normal çalışma hayatlarında kariyer planlamaları yaparken sonu olmayan Akıllı Şehir Yolculukları’nda bir meslek olarak;

“Veri Analist”lerine yer vermeleri bu çalışmaların başarısı için önemlidir diyerek bu haftaki yazımızı bitirelim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri