Advert
Advert
Bir gezgin Berkan Bilgiç namı değer Berko
Kamil Şengül

Bir gezgin Berkan Bilgiç namı değer Berko

Öyle yaşamlar vardır ki hüznümüzü umuda çevirirken kaygıların karabasanından kurtarır bizleri. Barış Manço’yu anmanın tam vakti. Bizlere öncülük ettiği dünya gezginliği ile geçmişteki ve gelecekteki nice kuşaklara ufuk açtı. Bizler ise onun emek verdiği canlılığında çocuktuk. Şimdinin ise yol gösterme yükümlüsü olan ihtiyarları olmaya başladık. Sıra bizde…

Rahmetliden sonra kaçı izini takip etti bilemiyorum. Takip edenlerini kaçırmış ve zaman zaman yerini dolduracak kimse çıkmadı diye de hayıflanırdım. Bu düşüncelerimin fikir gizlerinde iken Berkan Bilgiç’i tanıdım. İnternetteki tanınırlığı Berkoo rumuzu ile olan bu genç ilham ile sizlerin de tanışmasını ve genç kardeşlerimize umut ve heyecan vereceğini düşündüm.

Berkoo’nun hikâyesi 2017 yılında çalıştığı işten istifası ile başlıyor. Hayallerine ve aslında kendine cesur bir fırsat sunuyor. Dünyalı olduğunu ve gezegenin gezinti serüveninde olması gerektiğini hissediyor. Otostop ile nereye kadar gidebilirim ile başlayan ilk yolculuğunda; nereleri gezebileceğini, kimlerle tanışabileceğini, hangi kültürleri, yaşamları, suret ve eserleri koklayabileceğini düşünürken; kendisi kalmanın da zaruretini bilerek başlıyor. Önceki gezginlerin tecrübelerine dokunurken, içindeki ışığı, rotasına katarak planlıyor.

Zorlukları ve imkânsızlıkları düşünmüyor değil. Yorgunluk ve yıpranacağı eşiklere karşı yüreğindeki azmi devreye sokuyor Berkoo. Zorluklarla cilveleşirken mutlu olan çocuk… Lise ve Üniversite eğitimini dışarıdan tamamlıyor Berkoo. Lisan eksikliği cat-pat bildiği İngilizcesi çıktığı yolcukları sonrasında İngilizce ve İspanyolcayı öğrenmiş halde nihayetleniyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi cebinde 5,00 USD ile otostopla başlamayı planladığı yolculuğunu kim duysa “yapma! ne yer ne içersin oralarda, bilinmedik yerler, kalakalırsın yapayalnız.” şeklinde vazgeçirme ve engelleme ile tepkiler alıyor Berkoo. Tüm olumsuz “Q’lara” karşı bir an bile hayalini ve kendine verdiği bu mükemmel fırsatı yok etmeyi düşünmüyor.

Gittiği ülkelerde kendi yaptığı bileklikleri satarak seyahatinin ekonomisini oluşturuyor Berkoo. Çadırda kalıyor, sokaklarda yatıyor, bazen bir tapınakta bazen ise camide. Sırt çantalıların uğrak yerleri hostellerde gönüllü olarak çalışırken konaklama ve yemek ihtiyacını karşılıyor. Dünyayı parasız gezmek elbette ki ütopik bir düşünce fakat imkansız değil. Bir tutam hayal, biraz umut ve bir de heyecanınız varsa başarılacağını Berkoo bize öğretiyor. Bileklik satarak otostop ile 38 ülke gezdi. Güney Amerika’dan Asya Kıtasına, Ortadoğu’dan Balkanlara uzayan bir sevimli hikâye bu.

Öyle anlar oldu ki her şeyin bittiği anlar…

Berkoo güldü ve yoluna devam etti. Bir şeye gerçekten inandığınızda yapacaklarınızın hiçbir engelli kalmıyor. Yirmili yaşlarının ortasında odasının tavanına çizdiği hayallerini, heybesine koyup 38 ülke gezen seyyah olmak. Berkoo işte o tavana çizdikleri hayalin yaşayan heyecanı.

İstanbul’dan başlayarak Ege’ye oradan Güneydoğu, Karadeniz, Gürcistan, Ermenistan, İran ve hep otostopla ilerleyen Berkoo, hikayesine ve samimiyetine sevdalı, koca yürekli birinin Berkoo’ya milleri ile Balkanlar turu hediye etmesi sonrasında ver elini Kosova, Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek, Montenegro, Arnavutluk ve sonra yine İstanbul…

Bir kere hayallere değmenin ne olduğunu görmüştü Berkoo’nun bedeni. Gezisi sırasında sattığı bilekliklerin parasıyla İran’dan Malezya bileti alır. O ilk gününün parası beş doları halen cebinde artık uğur parası olmuştur. Berkoo Malezya’da…

Singapur, Tayland ve ilk defa çok para kazanır. Zengin ülkelerde takı sat hostellerde çalış, yola devam et ve adres Hong Kong. Beklentiler karşılık bulmaz, karabulutlar çöker aydınlığa. Tayvan çok sıcak bir de depreme denk gelir. Endonezya’da parası kıymete biner Jakarta’dan Bali’ye insanlar çok güzel ama hava çok sıcaktır. Merak yürümenin azığı ve bir de Kore’de şehitlerimizin varlığı Kore’de bir dua zamanı. Filipinler’de uzunca bir zaman kalmalı ve para kazanarak Vietnam’a erişiyor Berkoo.

Kamboçya, Tayland, Lios, Miammar’da kurban bayramı ve elbette ki unutulmaz anılar. Sirilanka, Tayvan, Hong Kong, Hindistan, Katar… Anne çok özler ve tabi ki Berkoo’da… İstanbul’da hasret giderilir vuslat ile iki hafta.

Küba, Meksika, Kankun sınırda yaşamlar ve tutuklanmalar. Çileli ama durmak için çıkılmadı ki yola. Kolombiya, Ekvator ve dünyanın merkezine seyahat ama uğur parası da gider orada. Her şeyin bittiği an demiştik ya umut olur kanserli bir hastaya.

Tecrübelerini insanların istifadesine sunan Berkoo, Youtube’den ilk parasını kazanır. Sonrasında Peru ama burada bilgisayarı çalınır. Vazgeçmez Machu Picchu seyyahların hayali, İspanyolca için uzunca kalır. Şimdi ise Şili, iç savaş ve protestolar kaçılır oradan Kutup’lara… Pategonya dünyanın son noktasına giden Türk olur. Arjantin, Uruguay tosuncuğunu yakalayamaz ama cüzdanı kaptırır, paraları gider. Çalışır ve yeniden yola devam eder. Brezilya’da iken salgın başlar. Dönme zamanıdır artık Yurduna…

Şimdilerde Berkoo, salgından dolayı Türkiye’de. Halen seyahatler gerçekleştiriyor ama daha izole geziler yapıyor. Ülkemizin güzelliklerine odaklandığı bu süreçte dünyaya topraklarının güzelliklerini sunmak için elinden geleni yapmaya çalışıyor.

Berkoo hiç duracak gibi görünmüyor…

Durmasında…

İçindeki o yaşam sevinci birçok gence ilham ve bizlere umut olurken durmasın hiç.

Sizler bu satırlarda bir gencin hayalinin yaşam sahnesine kısmen tanık ve inancının başarısına şahit oldunuz. Elbette yazmak kolay peki Berkoo olmak…

Sizleri Berkoo’nun hikayesine davet ediyorum. Berkoo’nun bu ilham dolu başarısına katkı sunmak için onun hikayesi ve sosyal medya hesaplarını daha çok insanın ulaşması için paylaşmanızı istiyorum. Burada yazıklarımın manası ve pek tabi ki Berkoo’yu daha iyi anlayabileceğinizi umuyorum.

Counchsurfing ve Workaway ile yerel insanların evlerinde kalarak, iş bulma azmi ile üç yıl boyunca durmadan otostop yaparak gezmek. Binbir macera kitabı çıkarılacak adımlarla nice hikayelerin konusu, ülkelerle kültürler ve yemekleri… Doğa bir maceranın ihtimalleri. Berkoo’cum umutların diğer insanların yolu olsun.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri