Advert
Advert
Enerjideki terörizme rağmen çağ açmak
Ferhat Yıldırım

Enerjideki terörizme rağmen çağ açmak

Türkiye’nin güçlü olmasından rahatsız olan odaklar ne zaman bir enerji kaynağına ulaşmak adına adım atsak hemen ilk olarak terör örgütlerini harekete geçirmek için düğmeye basıyorlar. Devletimizin hem yurt içinde hem de yurt dışında terörist unsurları darmadağın etmesi nedeniyle de diplomatik ayak oyunlarıyla çalışmalarımıza engel olmaya çalışıyorlar.

AB’nin nasıl kurulduğu malumunuz. Enerji derneğinden bir birliğe dönüştü. Birbirlerini mezhep ve mülk arzuları ile katleden AB ülkeleri bu enerji birlikteliği ile bir arada kalabiliyor. Yegâne varlık planları enerji üzerindeki güç birliktelikleri. Enerji ile sağlanmış bu birlikteliklerini ise bozmamak adına her nevi unsuru kullanmaktan da asla geri durmuyorlar.

Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aramalarımız sırasında, kendi kıta sahanlığımızda arama yapmamıza engel olmak adına; hukuk dışı uygulamalarla tüm Avrupa’nın desteğiyle, mızmız Rumların çalışmalarımızı durdurmaya çalıştığına hepimiz şahit olduk.

Devletimizin bu boş tehditlere karşı kararlı duruşuyla en uygun ve keskin cevapları vermesi ve yine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin devletimizin gücünü bölgede hissettirmesiyle; sismik gemilerimizin araştırmalarını kimse durduramadı…

Karadeniz’in aydınlık sularına baktığımızda…

ABD’nin parmağı Ukrayna, AB’nin parmağı Romanya ve Rusya’nın gırgırları aydınlık sularda gezinirken; Türkiye kavrayan elini uzatmaya hazırlanıyor.

Parmakları kırar mı?

İncitir mi?

Bilemem…

Gırgır gemileri ile balık avlayan Rusya küser mi?

Bilemem…

Lakin ülkemizin incileri, kavrayan elini Karadeniz’de yıkamaya başladığında birilerinin kafasını kıracağı apaçık…

Karadeniz’de de ciddi anlamda enerji arama faaliyetlerimize başladık. Geçtiğimiz ay Türk Petrolleri’nin Akçakoca’da doğalgaz keşfi sevindirici bir gelişme olarak kayıtlara geçti. Batı Karadeniz’de keşfimiz ve üretimimiz olmasıyla gururlanırken Karadeniz’in aydınlığındaki hakkımız birilerine elbette ki kara gün olacak…

Fatih Sondaj gemisinden haber bekliyoruz. Yerli ve Milli gemimiz Fatih Sondaj bize Karadeniz’de yeni bir fetihi müjdeleyecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’indeki görevinden sonra demir alan Karadeniz’deki elimiz Fatih Sondaj Gemisi’ne İstanbul’dan da görevine resmen uğurlamıştık. 15 Temmuz’dan beri Karadeniz’deki sondaj görevine ara vermeden devam etmektedir.

Karadeniz’de en çok deniz yetki alanına sahip olan ülkemiz Türkiye’ye, Akdeniz’de yapılan tartışmaların ve ortaya atılan dayatmaların ve dahi enerji terörizmine asla tahammül ve ihtimal yoktur.

Karadeniz’de Türkiye haricinde AB’nin parmağı Romanya ve ABD’nin parmağı Ukrayna’da birtakım çalışmalarda bulunuyor. Herkes kendi sorumluluk alanında faaliyet gösteriyor ve bazı keşiflerin olduğu haberleri de geliyor.

Gelsin bakalım…

Dört tarafı doğalgaz üreticisi devletlerle çevrili olan ülkemiz Türkiye, Avrupa’nın enerji lojistiği nedeniyle; önemli olduğu kadar güneşine balçık atılmaya çalışılan da bir ülkedir. Ciddi bir rezerv bulmamız durumunda ise lojistik avantajımıza üretici ülke konumumuz eklenirse Karadeniz’deki bu fetih ile Fatih’in torunları atasından öğrendiği gibi yine bir çağı kapatıp yeni bir çağ açacaktır.

Bizlere düşen ise balçığa değil ufka gözlerimizi odaklamak ve üstümüze düşen sorumlulukları layığı ile yerine getirmek olacaktır.

Özlemle, istikrar, heyecan ve umutla yeni çağı bekliyoruz…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Koca’dan bıçaklı saldırıda yaralanan doktora geçmiş olsun ziyareti
Bakan Koca’dan bıçaklı saldırıda yaralanan doktora geçmiş olsun ziyareti
Otellerdeki hizmet üretim maliyetleri, oda satış fiyatlarının üzerinde
Otellerdeki hizmet üretim maliyetleri, oda satış fiyatlarının üzerinde
Karadeniz’de en risksiz il bu hafta da Sinop
Karadeniz’de en risksiz il bu hafta da Sinop