Advert
Advert
Teknoloji, COVID-19 sonrası dünyaya ne katkıda bulunabilir?
Necmi Özdemir

Teknoloji, COVID-19 sonrası dünyaya ne katkıda bulunabilir?

Akıllı teknoloji toplumun virüsü ve sonuçlarını ele almasına nasıl yardımcı oluyor…

2020 başlangıcından bu tarafa dünyayı, yaşamlarımızı ciddi biçimde etkileyen ve bundan sonrası için yeni normalleri yaşam döngülerimize sokan koronavirüsün, neyse ki, birçok ülke tarafından yayılması yavaşlatıldı… Bununla birlikte, virüs aşı oluncaya kadar bir tehdit olarak kalacaktır. Ve koronavirüse karşı alınan önlemlerin çoğu, bir süre daha bizimle birlikte olacak.

Bu yazıda iki ayrı başlıkta, akıllı teknolojinin toplumun virüsü ve sonuçlarını ele almasına nasıl yardımcı olabileceğine dair ilginç bulacağınızı umduğumuz örneklere dikkat çekilmiştir.

•Akıllı dezenfeksiyon robotları

•Güven meselesi; yeni normale hazırlanmak

Siemens ve Aucma tarafından tasarımdan numune üretimine kadar sadece bir hafta içinde NX yazılımı ve TIA portalı yardımıyla geliştirilen akıllı dezenfeksiyon robotları şimdi korona virüsüne ve hastanelerde bulunan diğer virüslere karşı savaşa katılıyor.

Virüsle savaşmaya yardımcı olan akıllı dezenfeksiyon robotları

Çin Yeni Yılı tatilleri sırasında virüsle mücadele çabalarını yoğunlaştırırken, virüs kontrolü için en son teknolojilerden yararlanmanın bir yolunu bulmaya çalışıyordu.

“Ne yapabilirim -19 savaşına nasıl destek oluruz? Bu soruyu tekrar tekrar düşünmeye devam ettim, ”diyor Siemens Çin’in Qingdao’da bulunan Gelişmiş Üretim Otomasyonu Araştırma Grubu Başkanı (Head of Siemens China’s Research Group for Advanced Manufacturing Automation located in Qingdao) Yu Qi.

Dezenfeksiyon robotlarına çok ihtiyaç var

Devam eden salgın hakkında çok miktarda bilginin ortasında, insanların yüksek riskli alanları dezenfekte etmek zorunda kalmaması için birçok hastanede dezenfeksiyon robotlarına acilen ihtiyaç duyulduğu haberi dikkatini çekti.

Yu Qi, Siemens ve Aucma tarafından ortaklaşa kurulan özel robotlar, insansız araçlar, endüstriyel robotlar ve akıllı ekipman geliştirmeye odaklanan robotik uygulamalar laboratuarında çalışıyor.

Ve haberleri okurken aklına, yönetim ekibinden ve meslektaşlarından hemen destek alan bir fikir ortaya çıktı: Yeni bir tür akıllı dezenfeksiyon robotu yaratın. Ekibindeki herkes antivirüs savaşına katılmak istiyordu. Corporate Technology China şirketinde Makine Mühendisi Wang Kai, “Hastanelerin bu kritik anda dezenfeksiyon robotlarına ihtiyacı var” “Haydi Yapalım şunu!”

Elektrikli dezenfeksiyon robotu

Geniş bir tecrübe ve uzmanlık karışımıyla, on meslektaşından oluşan ekip, kısa bir süre içinde yeni bir robot türü geliştirebileceklerinden emindi.

Piyasada bulunan çoğu dezenfeksiyon robotu, benzinli bir besleme pompasını elektrikli bir şasi ile birleştirir. Ancak, robotların yerinde yakıt ikmali ne temiz ne de elverişlidir. Bu nedenle ekip, etkilenen alanların ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için tamamen elektrikli dezenfeksiyon robotları geliştirmeye karar verdi.

Siemens ve Aucma, Çin Yeni Yılı tatillerinden kısa bir süre sonra projeyi 7 Şubat’ta başlattı. Corporate Technology China’daki araştırma ve geliştirme meslektaşları, robotlarını en kısa sürede ön hat hastanelerine sunma umuduyla konsepti optimize etmek için gün boyunca çalıştı ve robotun sanal tasarımı için CAD yazılımı NX’i kullandı. Bu arada ekip, zaman baskısı altında mükemmellik için çabaladı ve teknik zorlukları tek tek aştı.

İşte ekibin karşılaştığı zorluklardan sadece birkaçı: pompa ve elektrikli şasi için kontrol sistemlerini nasıl entegre etmeliler? Daha az dezenfektan tüketimi ile sterilizasyon etkisini nasıl en üst düzeye çıkarabilirler? Ve dar alanlarda bile 360 derecelik kapsama alanı nasıl sağlayabilirler?

Bu yazıda Teknoloji desteği ile “Akıllı Robotlarla Dezenfeksiyon” ve “Güven Meselesi” konularına yeni normallerimize günlük yaşamdan güncel örneklerle küresel açıdan bir göz attık. Yeni normal yaşamlarımıza yavaş yavaş geri döndüğümüz Ülkemiz içinde bunlar önemli. Niçin dezenfeksiyona ihtiyacımız var; virüsün yayılmasına karşı tedbir için... Niçin güven önemli bu yeni yaşamlarda? sürdürülebilir sağlıklı bir yaşam için…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri