Advert
Sürdürülebilir enerji, tarım ve geri dönüşüm
Kamil Şengül

Sürdürülebilir enerji, tarım ve geri dönüşüm

Dünya çapında yaşanan yeni tip koronavirüs bizlere çok önemli bir sektör olan geri dönüşümün üzerinde durmamız gereken en önemli konulardan birisi olduğunu göstermiştir.

Ayrıca sürdürülebilirliğin hayati önem kapsamında gün geçtikçe yaşamın gereksinimleri sıralamasında değerini yükselterek ön planda yerini aldığını da aklımıza kazımıştır.

Neden peki geri dönüşüm, sürdürülebilir enerji ve tarım bu kadar değerli? İsraf ediyoruz alırken, kullanırken, harcarken, atarken yarını düşünmüyoruz ama zor günler bizlere herşeyi o kadar kısa yoldan ve anlamlı bir şekilde öğretiyor ki! iyi günlerde kıymet vermediklerimizin zor günlerde bir anda değerli oluvermesi. Tabi ki temennimiz iyi günlerimizi inşa etmemiz fakat bir taraftan da böyle zamanlarda tedbirimizi almamız gerektiğini hazırlıklarımızı geliştirerek eş zamanlı devam ettirmemizi bizlere hissettirmiştir.

Yaşam kaynağımız olan su, yoksa hayat yok fakat bizler ne yapıyoruz her gün israf ediyoruz.

Artık bilinçli kullanıcılar olmalıyız. Çünkü su hayattır içiyoruz, temizleniyoruz, elektrik üretiyoruz yani sürdürülebilirliği en önemli değerimizi düzenli kullanalım gerçek değerini bilmez isek bugünleri çok arayacağız.

Organik tarım, yerli tohum neden mi önemli? Çünkü kendi toprağımızda yetişiyor yetiştikçe toprağını organikleştiriyor ve çıkan mahsulün tohumu saf temiz ve sürdürülebilir hale geliyor. Aksi taktirde ilaçlamasız gübresiz ürün alamaz, kısır ve ne olduğunu bilmediğimiz yabancı tohumların ürünlerine muhtaç kalırız.

Kağıdın her gün tonlarcasını ziyan ediyoruz. Bunun için ağaçları kesiyoruz. Dünyanın ekosistemini değiştiriyoruz. Hal bu ki geri dönüşümle defalarca kazanabiliriz. Duyarlı olalım ve yapmamız gerekeni yapalım;ayrıştırarak atmak ve tekrar kazanmak.

Plastik doğanın düşmanıdır, yüzlerce yıl kaybolmuyor. Plastiği ayrıştırın ve bu bilinci aşılayın. Bu kadar basit bir şey için neden kötü olanı seçiyoruz diye kendimize bir soralım lütfen…Düşünelim ne kazanıyoruz, neler kaybedemiyoruz.

Rüzgar gülleri, güneş enerji panelleri bence mecbur olmalı birçok yerde ve herkes üretici olmalı, olmalı ki hem değerini bilsin hem sürdürülebilir olsun.

Global dünyaya baktığımızda çok geriden geldiğimizi görüyorum ve üzülüyorum. Yazımda bir kaç örnekle açıklamaya çalıştım geri dönüşümün, tarımın ve sürdürülebilir enerjinin ne kadar kıymetli olduğunu… Lütfen bilinçli toplum olalım, çocuklarımızı yarınları adına bilinçli bir şekilde yetiştirelim, çünkü onlar geleceğimiz, bizler eğitirsek onlarda eğitebilir ve bu bilinç bir çığ gibi büyüyerek gider. Her şeyin temeli eğitimden geçiyor eğitimli, bilinçli bir dünya sürdürülebilir bir yaşam demektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'O KURAL' ile hem çevre bilinci aşılanacak hem ülkemiz tanıtılacak
'O KURAL' ile hem çevre bilinci aşılanacak hem ülkemiz tanıtılacak
Kimya 9. AR-GE proje pazarı başvuruları devam ediyor
Kimya 9. AR-GE proje pazarı başvuruları devam ediyor
Petrol Ofisi, pazar liderliğini kimseye bırakmıyor
Petrol Ofisi, pazar liderliğini kimseye bırakmıyor