Advert
Advert
İhracat yapan firmalara destek vermeliyiz
Ferhat Yıldırım

İhracat yapan firmalara destek vermeliyiz

Bu yıl 6’sı düzenlenen Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET) İhracat Başarı Ödülleri Töreni gerçekten ülkemiz adına bir gurur şölenine dönüştü.

Elektrik ve Elektronik sektörlerinde faaliyet gösteren ihracat şampiyonlarının ödüllendirildiği törendebu başarılı durumun mimarlarından olan Vestel birinci, Arçelik ikinci ve Bosch ev aletleri ise üçüncü oldu.

“Beyaz eşya sektöründe Avrupa’nın 1 numarasıyız”

Beyaz Eşya sektörü 25 milyon adetlik üretimi ile Avrupa’nın 1 numaralı üreticisi konumunda bulunuyor. Eskiden beyaz eşya üretim üssü olarak bilinen Almanya ve İtalya’yı geride bırakması gerçekten ülkemiz için önemli bir göstergedir.

2019 yılında 11,5 milyar dolar olarak gerçekleşen Elektrik-Elektronik sektör ihracatı Türkiye ihracatının yüzde 7’sini oluşturuyor. Sektör, Türkiye’nin 2023 hedefine önemli katkı sağlıyor. Türkiye dünya üretiminin yarısını gerçekleştiren Çin’in arkasında ikindi konumda bulunmaktadır.

Türkiye 2019 yılında yüzde 3,6 oranında yüksek teknoloji ihracatı yaptı. Yüksek teknoloji ihracatı ülkemiz için çok önemlidir. Türkiye beyaz eşya ’da ikinci, elektronikte ise 32. ülke konumunda yer almaktadır.

Sektör 190 milyar dolarlık hedefi tutturmak için çalışmaktadır. Bu sebeple sektöre birtakım destekler verilmesinin gerekli olduğu gözlemleniyor.

Dünya ticaretinde gerilemenin yaşandığı bir dönemde ihracatımızı artırmamız çok önemlidir. Dünyada değer artışı bazında ihracatta ilk 8 ülke arasında yer aldık.

“İhracat’ta Avrupa’ya bağımlı olmaktan kurtulmalıyız”

İhracatımızın %48’ini Avrupa Birliği ülkelerine yapmamız Avrupa ile et tırnak olduğumuzun göstergesidir. Avrupa pazarına bu kadar bağlı olmak ülke ekonomimiz adına bir avantaj değil dezavantaj olduğunu da unutmamalıyız. O nedenle alternatif pazarlara açılmamız gereklidir. Daha fazla katma değerli ürünler üretmeli ve çeşitlendirmeye önem vermeliyiz.

Türkiye ekonomisi ithal ürünler ile değil yapacağımız ithalat ile şaha kalkacaktır, bunu kesinlikle unutmamalıyız.

TET hakkında

Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET), üyelerinin ihracat faaliyetlerine destek veren profesyonel bir kurumdur. Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı ile 02.09.1991 tarihinde kurulmuş olup, 6.500'ün üzerinde üyeye sahiptir. Faaliyetlerini İMMİB çatısı altında ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak yürütmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri