Advert
Advert
Gelecek: Beyin-bilgisayar arayüzleri ve insan makine
Necmi Özdemir

Gelecek: Beyin-bilgisayar arayüzleri ve insan makine

İnsanlığın, yarattığımız teknolojiyle kaynaşması başladı.

İnsan olarak teknolojiyi bedenimizle  tamamen birleştiren bir tür haline gelerek yolumuza devam ediyoruz.

 Bilgisayar ve ilk insan-makine arayüzlerinin icat edilmesinden beri (HMI), birçok teknoloji uzmanının hayali, bilgisayarlar ve insan beyni arasında doğrudan bağlantılar oluşturmaktı. Bu beyin-bilgisayar arayüzleri (BCI’ler) düşünce - fiziksel eylem - bilgisayar tepkisi arasındaki çeviriye özgü gecikmeyi ortadan kaldırır.

BCI’ler ayrıca fiziksel eylemleri gerçekleştiremeyen kişilerin gerçek dünyada adım atmaları için güçlü bilgisayar araçlarını beyinlerindeki elektriksel sinyallerle doğrudan kontrol etmek için gerekli.

Hayallerden biri, BCI’ların eninde sonunda, insan bilgisinin tüm kriterlerini hemen anında hatırlama alanına yerleştirecek olmasıdır: Artık internet üzerinden yazarak veya sesli komutlarla aramaya gerek yok. Yakın bir gelecekte, neye ihtiyacımız olduğunu düşünebileceğiz ve ilgili bilgiyi doğrudan bir buluttan ve zihnimizin ön saflarından çekebileceğiz. BCI’lar işe yarıyor çünkü beynimizdeki nöronlar arasında gönderilen sinyalleri tespit edebiliyoruz. Bu küçük bitler, her nöronda iyonlar tarafından ifade edilen elektrik potansiyelindeki farklılıklardır. Bilim adamları bu sinyalleri implante edilebilir elektrotlar kullanarak bulabilir ve ölçebilir. Sinyaller, uzun yıllar boyunca titiz araştırma ve deneyler sonucunda geliştirilen algoritmalarla çevrilen dijital bilgi haline gelir. Böylece,beynimizin sinyalleri daha sonra özel olarak etkinleştirilmiş protez uzuvları ve tekerlekli sandalyeleri kontrol etmek ve monitörlerde imleçleri ve tıklama düğmelerini taşımak için kullanılabilen makine zekası için bir yönetmen haline gelir.

Yazılım ayrıca, sayıları ve harfleri temsil eden çok özel “düşünceler”i ifade eden sinyalleri tanımak için eğitilebilir, bu da fiziksel olarak yazamayan insanlar için yazma (bir tür) sağlar. Tıpkı herhangi bir yazılım uygulamasında olduğu gibi, BCI’ler kötü niyetli beyin-casus yazılımlarının  saldırılarına  karşı hassastır. Bir BCI, sayısal bir yapıda sayıları ve harfleri taşıdığında birisinin bu verileri ele geçirmesi ve bir bankacılık PIN numarasını veya bir sosyal güvenlik numarasını temsil edip etmediğini çevirmesi zor olmayacaktır.

Tıp topluluğunun kutsal kârı, engelli insanların yaşamlarını daha iyi hale getirmek için nöroprostetikte (Nöroprostetik, fonksiyonel performans için sinir sisteminin doğrudan elektriksel stimülasyonunun kullanılmasıdır) BCI’ları kullanmak (*) 2014 Dünya Kupası’nın açılış vuruşunu yapan felçli  bir adamın  zihin  kontrollü dış iskelet noktasına kadar. İş fırsatlarının tüm ekosistemi bu son teknoloji etrafında büyüyor:

- Kernel , hipokampustan anıları yakalamak, onları AI ile okumak ve bunları% 80’e kadar doğrulukla “kaydetmek” üzerinde çalışıyor.

- Elon Musk’un Neuralink girişimi, beyin ve bilgisayarlar arasında implante edilebilir arayüzler yaratmayı hedefliyor. Erken hedefler, beyin ve sinir sistemi bozukluklarına yönelik tedaviler geliştirmek normal işlev gören beyinleri geliştirmeye yol açmak, yani bellek ve işlem hızını artırmak, yerleşik bulut ve internet erişimi eklemek ve duyularımızı  genişletmek.

- Foc.us adında bir şirket, oyuncuların tepki hızını artırmak için “beyin uyarıcıları” pazarlıyor .

- Neuropace  nöbetlere neden olan nöronlar arasında gönderilen sinyalleri öngörme,  tespit etme ve durdurma yolları üzerinde çalışıyor.

“Felçli bir adam, zihin kontrollü bir Robotik dış iskelet kullanarak Dünya Kupası 2104’ün ilk vuruşunu yaptı.” Bu,  felçlilerin tekrar yürümesine yardımcı olmak için teknolojiyi kullanmaya odaklanan, kar amacı gütmeyen uluslararası bir araştırmacı işbirliği olan “Walk Again Project” ile mümkün olmuştur. Bu proje, Duke University Center for Neuro-engineering dahil olmak üzere çeşitli kurumlardan yapılan araştırmalarla desteklenmektedir.

Hasta yürümeyi düşündüğünde, beyin sinyalleri bir bilgisayara iletilir ve bu da buna göre hareket etmek için dış iskeleti harekete geçirir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri