Advert
Advert
Yaprak dökümü
Kamil Şengül

Yaprak dökümü

Yaprak dökümü deyince hep Reşat Nuri Güntekin”in romanı gelir aklımıza. Ya da sonbaharın habercisi esen rüzgar, sararan dökülen yapraklar. Doğa yeniler kendini, korumaya alır, yeni bir bahara hazırlık için. Ama nedense bir hüzün çöker içimize. Her sonbaharda, yaprak dökümünde.

Ben de hüzünlüyüm bu sonbaharda. Nereden başlasam, nasıl anlatsam.

Yaş kemale erince bu hayata bakış açımız da değişiyor. Yaşananlara bir farklı bakar oluyoruz. Biraz duygusal, biraz alaycı, bazen de biraz kırgın ama doğru yerden.

Biz de yarım asırlık bir tarihe damga vurduk bu yolda.

Peki nemi gördük bu yaprak dökümünde? Bizi geleceğe taşıyan umutlarımız vardı. Her zaman, şimdi bakıyorum da acayip bir ülke olduk.

Ayrışmış, geleceğini göremeyen her gün yeni bir olumsuzlukla uyanan, gençlerin gelecekten umudunun olmadığı, bizleri neyin beklediğini bilmediğimiz bir dünya.

Bir hüzün çöküyor içime.

“Ne oldu da geldik bu günlere” diye soruyorum kendime. Baktığımda gördüğüm ise yolumuzdan saptık. Bizi biz yapan değerlerimizden çıktık. Biz bir olmaktan vazgeçtik.

Bölünürsen parçalanırsın. Parçalanırsan da yönetilirsin. Paylaşırsan büyürsün. Büyürsen güçlenirsin.

Artık kış uykusundan kalkıp, silkelenip kendimize gelmemiz gerekiyor. Gidişat iyi değil. Ülke olarak birleşmeli, bu günlere nasıl geldiğimizi ve bu vatanın nasıl ve ne şekilde kurulduğunu unutmadan ilk günlerindeki yola dönüp Atatürk’ün izinden gitmeliyiz.

O zor günlerde bu ülkeyi nasıl el ele kurduysak bugün de aynı yolda el ele başarabiliriz.

Hedeflerimiz olmalı. Umutlarımız tekrar yeşermeli. Kendimize gelip tam bağımsız Türkiye yolunda yeniden mücadele vermeliyiz. Atamızın bizlere bıraktığı bu emaneti yüceltmek, daha ileriye götürmek asıl vazifemiz olmalı.

Her yönüyle kendine yetebilen, üretebilen, ürettiğini satabilen, eğitimde tüm vatandaşların eşit eğitim-öğretim hakkı olduğu, hukukun herkese eşit uygulandığı, sağlığın ülkenin her yerine en modern ve gelişmiş şekilde özel değil devletçe sağlandığı, ekonominin stabil, borsaların oturmuş, teknolojide ülkenin her köşesine ulaşılmış, tarihin ve turizmin doğru değerlendirildiği, tarımın, hayvancılığın organik olduğu, ilimin ve bilimin yaygınlaştığı, çalışanın hak edenin kazandığı bir ülke istiyorum.

Yaprak dökümü bitsin. Bahar gelsin, yaz olsun. İyisiyle kötüsüyle ve tüm yaşanmışlıklarıyla bu döngü tamamlansın. Yeni umutlara, güzel günlere yelken açalım. Herkesin eşit olduğu mutlu güzel bir dünya diliyorum.

Yeni yılın ülkemize ve dünyaya sağlık, huzur, mutluluk, barış, sevgi getirmesi dileğiyle hoş gelsin 2022.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ODE Yalıtım, karbon nötr olmayı hedefliyor
ODE Yalıtım, karbon nötr olmayı hedefliyor
Vestel, elektrikli araç şarj cihazı ihraç edecek
Vestel, elektrikli araç şarj cihazı ihraç edecek
Türkiye’nin başarılı ihracatçı kadınları ödüllendirildi
Türkiye’nin başarılı ihracatçı kadınları ödüllendirildi