Advert
Advert

Yunus Emre Enstitüsü, Ruanda'da geri dönüşümü teşvik için eğitimler düzenliyor

Afrika ülkelerinden Ruanda'da faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü (YEE), geri dönüşümlü atıkların yeni ürünlere dönüştürülmesini amaçlayan 8 haftalık atölye çalışması düzenliyor.

Yunus Emre Enstitüsü, Ruanda'da geri dönüşümü teşvik için eğitimler düzenliyor
Yunus Emre Enstitüsü, Ruanda'da geri dönüşümü teşvik için eğitimler düzenliyor Enerji Dünyası
Ruanda'nın yanında Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Burundi gibi ülkelerden de genç sanatçıların katıldığı atölye ile kullanılmış malzemelerin zenginliği hakkında farkındalık oluşturulması ve bunların yeni ürünlere dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Program, çevrenin korunmasını ve gelir üretimini teşvik etmeyi amaçlıyor.

YEE Kigali Sorumlusu Enes Karaçoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle son yıllarda etkisi derinden hissedilen iklim değişikliği konusunda öğrencilere farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

El sanatları atölyesi fikrinin öğrencilerle derste Türkçe konuşurken ortaya çıktığını belirten Karaçoban, mayısın sonuna kadar devam edecek atölye çalışmasının toplam 8 hafta süreceğini dile getirdi.

Karaçoban, programın sonunda kursiyerlerin birer "çevre koruma elçisi" olacağını vurgulayarak, "Atıkların ve kullanılmış malzemelerin yararlı şekilde tekrar ele alınması, bu atıkların çevre için sorun olmaktan çıkıp bir zenginliğe dönüşeceğini umut ediyoruz." dedi.

Halkın üretime katkı sağlaması amaçlanıyor
Afrikalı 10 kursiyerin katıldığı atölyede her hafta farklı bir sanatçı eğitim veriyor. Her derste farklı bir objeyi konu edinerek kullanılmış malzemelerden ev ürünleri ve hediyelik eşyalar yapılarak, halkın üretime katkı sağlaması amaçlanıyor.

Projenin sorumlusu Kongolu Sanatçı Taka Hubert, projenin sonuçlarının kursiyerler için olumlu etkileri olacağını kaydetti.

Proje ile yeni iş fırsatları oluşturabilmek, sanatsal ifade yeteneğini geliştirmek ve Ruanda’da çevrenin korunmasına destek vermek gibi amaçlarının bulunduğunu aktaran Hubert, "Atık yönetimi konusunda insanları bilgilendirmek istiyoruz, bu sayede çevrenin korunmasına katkı sağlıyoruz." ifadesini kullandı.

İki haftadır devam eden projenin sonunda ortaya çıkan ürünler, Ankara’daki Afrika Evi’nde sergilenecek.
Afrika Yunus Emre Enstitüsü Haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ODE Yalıtım, karbon nötr olmayı hedefliyor
ODE Yalıtım, karbon nötr olmayı hedefliyor
Vestel, elektrikli araç şarj cihazı ihraç edecek
Vestel, elektrikli araç şarj cihazı ihraç edecek
Türkiye’nin başarılı ihracatçı kadınları ödüllendirildi
Türkiye’nin başarılı ihracatçı kadınları ödüllendirildi