Advert
Advert

Siyasi ortaklıktan ekonomik ve askeri işbirliğine: Türkiye-Katar ilişkileri nasıl gelişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye - Katar Yüksek Stratejik Komite 7. Toplantısı için Doha’da resmi ziyarette bulunuyor. Türkiye’nin Körfez bölgesindeki en güçlü müttefiki olan Katar’la ekonomik ve askeri ortaklık yüksek düzeyde seyretse de Doğu Akdeniz gibi noktalarda kimi zaman karşıtlıklar da bulunuyor.

Siyasi ortaklıktan ekonomik ve askeri işbirliğine: Türkiye-Katar ilişkileri nasıl gelişti?
Siyasi ortaklıktan ekonomik ve askeri işbirliğine: Türkiye-Katar ilişkileri nasıl gelişti? Enerji Dünyası
Katar’daki görüşmeler bu sefer Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Abdulrahman Al Sani’nin basın toplantısında Reuters muhabirinin “Türkiye, Katar’a para talep etmek için mi geldi?” sorusu üzerine gergin başladı.

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Türkiye’nin ekonomik gidişatı nedeniyle ortaya çıkacak fırsatları değerlendirdiklerini söyledi ve "Katar’ın Türkiye’deki yatırımları büyük ve olumlu. Bu kriz geçici bir krizdir. İnşallah aşılacaktır” dedi.

Bakan Çavuşoğlu ise “Biz bugün buraya, Katar'dan herhangi, spesifik olarak Türkiye'ye para göndermesi için değil, ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için geldik. Zaten SWAP anlaşması da kendi aramızda var. Daha önceki yıllarda bu anlaşmaya varmıştık" açıklamasında bulundu. Çavuşoğlu ayrıca "Öyle bir tablo çizdiniz ki, Türkiye ekonomisi tamamen bitmiş tükenmiş gibi. Bu doğru değil, ekonomik göstergelere baktığınız zaman, Türkiye ekonomisinin büyümesi dünyada ilk sıralarda" diye ekledi.
Türk lirasının değer kaybettiği ve enflasyonun yükseldiği bir döneme denk gelen ziyarette böyle bir sorunun sorulması, Türkiye’nin daha önce yaşadığı ekonomik zorluklarda Katar’ın yatırımlarıyla destek vermesinden kaynaklanıyor. Sputnik, Türkiye-Katar ilişkilerinde önemli dönüm noktalarını ve yaşanan gelişmeleri derledi.

Suriye, Libya ve Mısır’da ortak hareket
Katar 1971’de bağımsızlığını ilan etti. Mutlak monarşi ile idare edilen ülkede, siyasi partiler bulunmuyor. Ülke, El Thani hanedanı tarafından yönetiliyor. 1939’dan itibaren denizinde petrol ve doğalgazın varlığı keşfedilen Katar, günümüzde dünyanın bilinen en büyük üçüncü doğalgaz rezervine sahip olması ile ve dünyanın en büyük sıvışaltırılmış doğalgaz şirketi Qatargas’a sahip olmasıyla önem taşıyor.

Katar’dan Türkiye’ye ilk ziyaret 2001 yılında gerçekleşse de iki ülkenin ilişkilerinin pekiştirdiği dönem Arap Baharı sürecine dayanıyor. Libya ve Suriye'deki iç savaşların ortaya çıkışlarında ve devamında aynı gruplara destek veren iki ülke Mısır’daki siyasi değişimde de aynı pozisyondaydılar. Müslüman Kardeşler’in (İhvan) dünyadaki en önemli iki destekçisi oldular. Mısır'da Hüsnü Mübarek yönetiminin Arap Baharı dalgasıyla 2011 yıkılıp 2012'de Müslüman Kardeşler'in kurduğu Özgürlük ve Adalet Partisi'nin lideri Muhammed Mursi'ye geçmesiyle Katar’dan ekonomik, Türkiye’den siyasi destek kuvvetli bir şekilde geldi.

2013’te Abdulfettah Sisi, Mursi'yi askeri darbe ile devirerek yönetimi ele geçirdi ve Müslüman Kardeşler örgütü üyelerinin birçoğu Katar ve Türkiye’ye sığındı. Bu süreçte Türkiye ve Katar, Mısır’daki darbeyi kınayarak ülkede kalan Müslüman Kardeşler örgütü üyelerinin serbest bırakılması için diplomatik mücadele verdi.
İki ülke arasındaki siyasi birliktelik yeni anlaşmaları da beraberinde getirdi. İki ülke arasındaki üst düzey diyalog kanalı olan Yüksek Stratejik Komite (YSK) toplantıları 2014’te başladı. Bu çerçevede, birinci toplantısı 2 Aralık 2015 tarihinde Doha’da, ikinci toplantısı 18 Aralık 2016 tarihinde Trabzon’da, üçüncü toplantısı 15 Kasım 2017 tarihinde Doha’da, dördüncü toplantısı 26 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen YSK mekanizmasının beşinci toplantısı 25 Kasım 2019 tarihinde Doha’da, altıncı toplantı ise 26 Kasım 2020’de Ankara’da düzenlendi. Yedinci toplantı ise 7 Aralık 2021’de Doha’da düzenlendi. Bu toplantılarda Katar’la çok sayıda anlaşma, protokol ve mutabakat zaptı imzalanıyor.
siyasi ortaklıklar haber oku türkiye ile katar ekonomik işbirliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor