Advert
Advert

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan: "UAEA ile anlaşma mümkün"

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, "Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile anlaşma mümkün" diyerek teknik konuların siyasallaştırılmasının yapıcı olmayacağını ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan:
İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan: Enerji Dünyası
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran ile yapılan görüşmelerin sonuçsuz kaldığını ve İran’ın nükleer tesislerinin gözetimi ile ilgili sorunlar yaşandığını ifade eden Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi’ye yanıt verdi. Abdullahiyan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bir anlaşmanın mümkün olduğunu ve yakında bir toplantı düzenleneceğini duyurdu. Salı günü Tahran’da Grossi ile yaptığı görüşmelerde "iş birliğini sürdürme" konusunda iyi anlaşmalara vardıklarını ifade eden Abdullahiyan, "Ancak bir anlaşma metni ortaya koymak için birkaç kelime üzerinde çalışmamız gerekiyor. Anlaşma mümkündür" dedi. Abdullahiyan, teknik konuların "siyasallaştırılmasının" yapıcı olmadığını vurguladı.

NE OLMUŞTU
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Tahran ziyaretinin ardından dün Avusturya’nın başkenti Viyana’daki UAEA Yönetim Kurulu Toplantısının ardından açıklamalarda bulunmuştu. Grossi, açıklamasında İran nükleer tesislerinin gözetimi ile ilgili sorunlara ve ülkenin nükleer programının gelişimiyle ilgili çözülemeyen soruların görüşüldüğü Tahran ziyareti hakkında bilgi vermişti. Grossi, "Tüm çabalarıma rağmen İran’ın olağanüstü güvenlik sorunlarını çözmeye yönelik bu kapsamlı müzakereler sonuçsuz kaldı" demişti. Grossi, doğrulama ve izleme faaliyetleri için gerekli ekipmanlara düzenli erişimin sağlanmasında yaşanan sorunların bilgi akışında ciddi problemler yaşanmasına yol açtığını belirterek, "Bilgi akışının güvenli bir şekilde sürmesini sağlayamayacak duruma çok yaklaşıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.
dünya dünya haberleri siyaset magazin aktüel obama el sis el kaide son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor