Advert
Advert

Türk sanatçıların röportajları Uluslararası Dünya Bilim Haftası'nda yayınlandı

Türk sanatçıları ve dünyanın önde gelen müze direktörlerinin yer aldığı röportajları Times of Corona ve Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) tarafından yayınlandı.

Türk sanatçıların röportajları Uluslararası Dünya Bilim Haftası'nda yayınlandı
Türk sanatçıların röportajları Uluslararası Dünya Bilim Haftası'nda yayınlandı Enerji Dünyası
Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26), Uluslararası Bilim Müzeleri Komitesi (CIMUSET) Konferansı ve Dünya Bilim haftasında sergileri yer alan Türk Ressamları ve dünyanın önde gelen müze direktörleri ile pandemi, iklim değişikliği ve sanat konularını kapsayan röportajlar sanatçı ve yazar Selva Özelli tarafından gerçekleştirildi.

Özelli, uluslararası alanlarda yayınlanan röportaj içeriği ile ilgili düşüncelerini;
“Korona pandemisi dünyadaki yüz milyonlarca insanın sağlığını ve dünya ekonomisini harap etti. Akademik araştırmalar, Kovid-19 ölümlerinde iklim değişikliği yaratan hava kirliliğinin etkisi olduğu ve ülkemizde hava kirliliğinin pandemiden daha tehlikeli ve öldürücü olduğunu belirledi. Bu önemli konuya dikkat çekmek için hava kirliliği ve pandemi içerikli resimler yaptım ve pandemi dönemi boyunca dünyanın bütün kıtalarında sergilere katıldım.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan, İngiltere, ve Kanada' daki önde gelen müze direktörleri ve Türk sanatçılar Renan Kaleli, Mehmet Kuran, Günsu Saraçoğlu ile röportaj yaptım. Bu konuları sanat, sergi ve bilgi yoluyla nasıl sunduklarını anlattılar. Sergilerim ve röportajlarım Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) konferansında yayınlandı. Uluslararası boyutta önemli müze direktörlerinin yer aldığı bu röportajda Türk sanatçılarınında yer alması ülkemizin temsil edilmesi açısından son derece önemli bulmaktayım. Ayrıca röportajlarda uluslararası alanda bu müzelerle nasıl kontak kurulabileceğine dair detayları bulabileceklerini okuyuculara iletmekten de mutluyum.” sözleriyle ifade etti.

COP26 ve CIMUSET Konferansı ve Dünya Bilim haftasında sergileri yer alan Türk Ressamları ve dünyanın önde gelen müze direktörleri ile pandemic, iklim değişikliği ve sanat konularını kapsayan röportajları ilgili linklerden okuyabilirsiniz.

https://www.timesofcorona.com/index.php/events/

https://climatefringe.org/events/times-of-corona-art-edition-5-where-climate-change-and-art-world-collide/

günsu saraçoğlu times of corona selva özelli haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor