Advert
Advert

Edinburgh Hayvanat Bahçesi 108 yıldır penguenlere ev sahipliği yapıyor

Hayvanat bahçesinde üç farklı türde 100'ü aşkın penguen yaşıyor. Penguenler arasında, şövalye ve tuğgeneral unvanlarını taşıyan imparator pengueni Nils Olav da yer alıyor.

Edinburgh Hayvanat Bahçesi 108 yıldır penguenlere ev sahipliği yapıyor
Edinburgh Hayvanat Bahçesi 108 yıldır penguenlere ev sahipliği yapıyor Enerji Dünyası
Avrupa'nın en geniş açık penguen havuzuna sahip İskoçya'daki Edinburgh Hayvanat Bahçesi'nde, üç farklı türde 100'ü aşkın penguen yaşamını sürdürüyor.

İskoçya'nın başkenti Edinburgh'un tercih edilen ziyaret noktalarından Edinburgh Hayvanat Bahçesi, 1913 yılından bu yana penguenlere ev sahipliği yapıyor. Bünyesinde penguenleri barındıran dünyadaki ilk hayvanat bahçesinde, üç farklı türde 100'ü aşkın penguen yaşıyor.

Penguenler, 65 metre uzunluğundaki, 3,5 metre derinliğindeki, 1,2 milyon litre su kapasiteli, Avrupa'nın en geniş açık penguen havuzunda günlerini geçiriyor. Hayvanat bahçesini ziyaret edenler, havuzun üzerine kurulan köprüde penguenleri izleme imkanı buluyor.

Nils Olav adlı penguen şövalye unvanı taşıyor
Hayvanat bahçesindeki her penguenin yüzgecinde tanınmalarını sağlayan bir bant bulunuyor. Yüzgecinde mor renkli bant olan imparator pengueni Nils Olav, aynı zamanda Norveç Kraliyet Ordusu'nun maskotu olma özelliği taşıyor.

Edinburgh'a 1972 yılında tatbikat için gelen Norveç Kraliyet Muhafız Birliği'nden bir askerin sembolik onbaşı rütbesi ve Nils Olav adını verdiği imparator penguen, 2008 yılında Norveç Kralı 5. Harald tarafından şövalye ilan edildi.

Hayvanat bahçesinde 1972'den bu yana Nils Olav adını ve rütbelerini taşıyan üçüncü nesil imparator pengueni, 2016 yılında ise tuğgeneralliğe yükseldi.

Yılda yaklaşık 800 bin kişinin ziyaret ettiği Edinburgh Hayvanat Bahçesi, Noel Günü hariç yılın her günü ziyaretçilerini ağırlıyor.
Hayvanat bahçesi Penguen Haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor