Advert
Advert

Trump: Bagram'ı Çin devralacak

Taliban ile Çin arasında geniş kapsamlı üst düzey görüşmeler dikkat çekerken, Trump, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesiyle Taliban'ın eline geçen Bagram Hava Üssü'nün Çin'e devrolacağı tahminini ortaya attı.

Trump: Bagram'ı Çin devralacak
Trump: Bagram'ı Çin devralacak Enerji Dünyası
Önceki ABD Başkanı Donald Trump'ın Taliban'la yaptığı anlaşma uyarınca görevdeki ABD Başkanı Joe Biden'ın Afganistan'dan çekilmesi, ülkenin Taliban'ın kontrolüne geçmesiyle sonuçlanırken, Trump'tan yeni öngörüler geldi.

Taliban ile Çin arasında geniş kapsamlı üst düzey görüşmeler dikkat çekerken, Trump, ABD'nin çekilmesiyle Taliban'ın eline geçen Bagram Hava Üssü'nün Çin'e devrolacağı tahminini ortaya attı.

Fox News'a konuşan 45. ABD Başkanı, "Bagram'ı elimizde tutmalıydık, çünkü Çin'in yanıbaşında ve onların nükleer tesisine bir saat mesafede ve biz onu da elden çıkardık" diyerek ekledi:

"Ve şimdi bana göre Çin, Bagram'ı devralacak."
Daha önce de ABD'nin Afganistan'daki en büyük askeri üssü Bagram'dan 'Amerikan askerlerini çıkarmanın hata olduğunu' savunan Trump, ağustosta ABD'nin kaotik tahliye çalışmaları devam ederken, "Çin, İran ve Afganistan'a tam erişimi var" demişti.

Eylülde US News & World Report, bir kaynağa dayanarak, Pekin'in Bagram'a asker ve yabancı yatırım programı personeli gönderme olasılığını araştırdığını yazdı. Çin'e ait olduğu sanılan yabancı uçakların Amerikalılar gittikten sonra Bagram'a indiğini iddia eden doğrulanmamış haberler de çıktı. O dönemde Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Taliban'ın hava üssünü Çin'e devredebileceği yönündeki haberleri yalanlayıp "Bu tamamen sahte haber" dedi. Ekim ayında Afganistan'ın TOLOnews kanalı, ülkede yabancı asker olduğu iddiasının bir Taliban yetkilisi tarafından yalanlandığını aktardı.
trump bagram çin haber oku en son haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor