Advert
Advert

Karadeniz’de hamsi bolluğu sürüyor

1 Eylül itibariyle açılan av sezonu hız kesmeden devam ederken sezonun başında istavrit ve mezgit balığının bol olduğu Karadeniz’de şimdi de hamsi bolluğu yaşanıyor.

Karadeniz’de hamsi bolluğu sürüyor
Karadeniz’de hamsi bolluğu sürüyor Enerji Dünyası
Tekneleri ile denize açılan Rizeli balıkçılar, sonarlarla hamsinin olduğu bölgeyi belirledikten sonra ağlarını atıyor. Tekne önce denizin içerisinde yuvarlak bir halka oluşturacak şekilde ağı sererek balığın korkmaması için oradan uzaklaşıyor. Ağın alt kısmının birleşmesini bekleyen balıkçılar ağın alt kısmı birleştiğinde, yani ağ serildikten saatler sonra vinçten sarkıtılan ipler ağa kancalar ile takılıyor. Vinç bir yandan ağı çekerken bir yandan da ağın birbirine dolanmaması için balıkçılar büyük bir emek harcamak kaydıyla motora çekilen ağı istifliyor.
Balık su üstüne çıktığında ise boyu yasal boyutun üzerinde emin olunuyor ve bu kez motorda bulunan bir makine ve makinenin ucuna takılı hortum marifetiyle denizin içerisindeki balık vakumla motora alınıyor. İşlem burada da bitmiyor. Bu kez motorda bulunan bir başka makine tarafından balık denizin içerisinden gelen diğer yabancı maddelerden ayıklanarak motorun içerisinde bulunan havuzlara dökülüyor. Kıyıya yanaşan teknelerden nakil işleminin ardından balık tırlar vasıtası ile gideceği şehirlere gönderiyor.
(Cengiz Yıldırım/İHA)
ekonomi haberler bist repo merkez bankası banka para döviz euro dolar borsa para piyasası ekonomi haberleri son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor