Advert
Advert

Tüp mide ameliyatı hakkında bilmeniz gerekenler

Tüp mide ameliyatı hakkında bilmeniz gerekenler
Tüp mide ameliyatı hakkında bilmeniz gerekenler Enerji Dünyası

Tüp mide ameliyatı amacı obeziteyi tedavi edilmesi için olan bir operasyon türüdür. Obezite, vücudumuzda aşırı yağ birikiminin sağlığımıza zarar verdiği temel sağlık sorunlarından biri haline gelmiştir.

Mide Küçültme için Tedavi Türleri

Mide küçültme ameliyatı ile midenin boyutunu küçültmek için üç tip yöntem uygulanır. Mide tüpü veya mide kılıfı; Midenin ana kısımlarını değiştirmeden midenin boyutunu küçülten bir teknikten oluşur.

Gastrik plikasyon; bu durumda mideye daha fazla eğrilik uygulanır ve kapasitesi %80'e varan oranda azalır. Bu sayede aşırı gıda alımının önüne geçilmiş olur.

Mide bandı; Daha öncekilerden farklı olarak mide bandına midede besin alımını düzenleyen ve tokluk hissine neden olan bir halka uygulanır.

Mide Küçültmenin Ne Gibi Avantajları vardır?

Mide küçültmenin başlıca avantajlarından biri, çok fizyolojik bir operasyon olması ve gastrik bypass gibi diğer prosedürler kadar yapay olmamasıdır. Ayrıca genç hastalarda, ileriki gebeliklerde veya bağırsak patolojileri olan hastalarda uygulanabilmesi nedeniyle hemen hemen tüm hastalar bu ameliyat için uygundur.

Bununla birlikte, ana dezavantajlarından biri, kilo kaybının diğer prosedürlerle elde edilenden daha az olmasıdır. Gördüğümüz gibi, mide küçültme ameliyatı fiyatları kapsamında mide küçültme için birçok seçenek ve tedavi vardır. Ancak her zaman hastayı muayene etmek ve seçeneklerden hangisinin ona en uygun olduğunu belirlemek gerekecektir.

Genel olarak hastanın ortaya çıkardığı obezite ve metabolik problemler ne kadar büyükse, bunları bir an önce kontrol altına almak için yapılacak müdahalenin o kadar gerekli olacağı anlaşılır. Aksine, daha genç veya daha yaşlı olduğunuzda ve daha fazla sağlık probleminiz olduğunda daha az agresif müdahale gerekecektir.

Mide Küçültme Alternatifleri

Unutulmamalıdır ki çoğu mide küçültme tekniği obez hastalar içindir. Diğer durumlarda, hastalar diyetlerini aktif bir yaşam tarzına uyarlayarak ve kalori alımını azaltarak dengeli bir kiloya ulaşmaya çalışmalıdır.
Mide Küçültme Hangi Hastalara Önerilir?

Obezite cerrahisi aşırı kilolu, diyet veya fiziksel egzersizle kontrol edilemeyen hastalarda endikedir, geleneksel cerrahi, mide küçültme ameliyatı bu kişiler için en uygun ameliyattır. Mide küçültme özellikle vücut kitle indeksi 35 veya 40'ın üzerinde olan ve komorbiditesi olmayan aşırı kilolu hastalarda endikedir.

Mide Küçültme için Gerekli Hazırlıklar

Hafif riskli cerrahi geçiren tüm hastalar, anestezi öncesi muayeneden önce ve bazı durumlarda laparoskopik cerrahi uygulansa bile dikkatli olmalıdır.

Bu tür bir tedaviyi gerçekleştirmek için birçok teknik vardır, bazıları hastaya, ne kadar kilolu olduklarına, öykülerine, izledikleri diyet türüne bağlıdır, ancak esas olarak laparoskopik mide küçültme işleminden oluşur.

Bu nedenle mideyi küçültmek için özellikle göbek deliğinden sokulan tüpler aracılığıyla karın açılmasına gerek yoktur. Çoğu durumda uzunlamasına bir küçültme yapılır ve buna sürgülü gastrektomi, gastrik sleeve veya tübüler gastrektomi denir.

Olası Mide Küçültme Riskleri

Sindirim cerrahisinin riskleri temel olarak hafif de olsa genel anestezi gerektiren herhangi bir cerrahi müdahalenin riskleri ile aynıdır. Anesteziden veya prosedürün kendisinden önce esas olarak ameliyatta karın boşluğunda çok hafif kanama veya bağırsak içeriğinin kaybı gibi komplikasyonlar olabilir.

Kilo verme ameliyatı olan kişilerde yemek yedikten sonra ağrı olabilir. Yemek yedikten sonra kusabilirler, ishal veya mide ekşimesi (asit reflü) olabilir.

Ameliyattan sonra kişinin çok az miktarda yemeye alışması gerekir. Yiyeceklerini daha fazla çiğnemeleri ve gün boyunca yemeklerini aralık bırakarak yemeleri gerekir. Aksi takdirde hastalanabilirler. Hatta tekrar kilo bile alabilirler.

Kilo verme ameliyatından sonra (özellikle gastrik bypass), yiyecekler mide ve bağırsaklarda çok hızlı hareket edebilir. Doktorlar buna "hızlı mide tahliye sendromu", "postgastrektomi sendromu" veya "dumping sendromu" diyorlar. Bulantı, halsizlik, terleme, kramplar ve ishale neden olabilir. Şeker veya yağ oranı yüksek yiyecekler yemek bu sendromu daha da kötüleştirebilir. Hastalar, vücutları yiyecekleri sindirmenin yeni yoluna alışırken ne yediklerine çok dikkat etmelidir.


Sponsorlu İçerik
tüp mide ameliyatı nedir ne kadardır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor