Advert
Advert

Öldü sanılıp morga kaldırılan 2. Karabağ Savaşı Gazisi Gündüz Musayev konuştu

İkinci Karabağ Savaşı’nda hayatını kaybettiği sanılarak morga kaldırılan gazi Gündüz Musayev, “Canımız pahasına olsa bile şehitlerimizi ve yaralılarımızı ortada bırakmadık” dedi.

Öldü sanılıp morga kaldırılan 2. Karabağ Savaşı Gazisi Gündüz Musayev konuştu
Öldü sanılıp morga kaldırılan 2. Karabağ Savaşı Gazisi Gündüz Musayev konuştu Enerji Dünyası
Azerbaycan’la Ermenistan arasında 27 Eylül 2020’de başlayan 2. Karabağ Savaşı’nda Sugovuşan yönündeki çatışmalarda ağır yaralanan gazi Gündüz Musayev savaşta yaşadıklarını anlattı.
2. Karabağ Savaşı’nda Sugovuşan yönündeki çatışmalarda 3 havan topu mermisinin yanına düşmesi sonucunda ağır yaralanan gazi Gündüz Musayev, öldü sanılarak morga kaldırılmıştı. Komutanın bağırmasına uyanan Musayev’in yaşadığı fark edildi. Gence şehrindeki hastaneye kaldırılan Musayev, kaldırıldığı hastanede 1 hafta komada kaldı. Musayev’in hayatını kurtaran ise üstünde taşıdığı cep telefonu oldu. Şarapnel parçalarının büyük bir kısmının cep telefonuna isabet etmesi sonucunda Musayev’in hayatı kurtuldu.

“CANIMIZ PAHASINA OLSA BİLE O ŞEHİTLERİMİZİ VE YARALILARIMIZI ORTADA BIRAKMADIK”
Sugovuşan yönünde çok şiddetli çatışmaların yaşandığını belirten gazi Gündüz Musayev, “Askerlerimizden şehit ve yaralananlar oldu. Sugovuşan çatışmaları çok açık bir araziye gerçekleşiyordu. İrade savaşçıyı her zaman ileri götürür. Onun için biz şehitlerimizi orada bırakmadık. Canımız pahasına olsa bile oradan şehitlerimizi ve yaralılarımızı çıkarıyorduk. Biz arkadaşım Eldar Sediyaliyev ile birlikte yaralandık. O olmasaydı belki yaralandığımda orada şehit olurdum. Canı pahasına beni oradan çıkarırken, kendisi de yaralandı. Askerlerimizin her biri savaşta büyük kahramanlıklar sergiledi” dedi.

“BİR HAFTA KOMADA KALDIM”
Savaştan sonra, Azerbaycan’da şehit ve gazi ailelerine destek olmak amacıyla kurulan Yaşat Vakfı tarafından tedavi masraflarının karşılandığını ifade eden Musayev, “Bir hafta Gence şehrinde komada kaldım. İkinci hafta Bakü’de yoğun bakıma alındım. Daha sonra Bakü’de birkaç ameliyat geçirdim. Türkiye’de de göğsümden 2 tane ameliyat geçirdim” diye konuştu.

“GAZİ VE ŞEHİT OLMAKTAN DAHA ÜSTÜN BİR MAKAM YOK”
Gazi ve şehit olmaktan daha üstün ve güzel bir duyguyu kendi için düşünemediğini vurgulayan Musayev, “Gazi ve şehit olmaktan üstün bir makam yoktur. 30 yıllık bir hasrete 22 yaşımdayken son verdik. O topraklar işgal edildiğinde ben doğmamıştım bile. Bu insana çok güzel ve gurur verici hisler yaşatıyor. 30 yıllık bir hasreti 44 gün içinde sonlandırmayı her devlet başaramaz. Bundan güzel bir hissi düşünemiyorum. Allah’a şükürler olsun ki, biz bu makama yükseldik. Başkomutanımızın siyaseti neticesinde ‘Demir yumruğun’ altında birleşerek düşmanı yendik” ifadelerini kullandı.
Anne ve babası doğuştan konuşma engelli olan Musayev, sol bacağını savaşta aldığı hasar nedeniyle kullanamıyor. Sinirleri ciddi derecede zarar görmüş olan sağ ayağının ise iyileşmesi için de uzun dönemli bir tedaviye ihtiyacı var.
(Kamil Nadirli/İHA)
dünya dünya haberleri siyaset magazin aktüel obama el sis el kaide son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor