Advert
Advert

Almanya, ilk kez parlamentoya trans milletvekilleri gönderdi

Her ikisi de Yeşiller'den milletvekili seçilen Tessa Ganserer ile Nyke Slawik, parlamentoda ilk kez trans temsilini 'tarihi zafer' olarak değerlendirdi.

Almanya, ilk kez parlamentoya trans milletvekilleri gönderdi
Almanya, ilk kez parlamentoya trans milletvekilleri gönderdi Enerji Dünyası
Almanya'da dünkü genel seçimlerde parlamentoya ilk kez trans milletvekilleri girdi. 2017'de yüzde 8.9 olan oy oranını 2021'de 14.8'e çıkararak üçüncü parti olan Yeşiller'den milletvekili seçilen Tessa Ganserer ile Nyke Slawik, parlamentoda trans temsilini 'tarihi zafer' olarak yorumladı.

Reuters'e konuşan Tessa Ganserer (44), "Bu, sadece Yeşiller için değil, aynı zamanda trans-özgürlük hareketi ve tüm kuir (queer) topluluğu için de tarihi bir zafer" dedi.

Sonuçların 'açık ve hoşgörülü bir toplumun sembolü olduğunu' dile getiren trans vekil, 'öncelik listesinin başında kimlik belgelerinde cinsiyet değişikliğinin onaylanması prosedürünün kolaylaştırılmasının bulunduğunu' belirtti.

2013'te Bavyera eyaleti parlamentosuna seçilmiş olan ve iki oğlu bulunan Ganserer, 'lezbiyen annelerin evlat edinmesine izin verecek yasal değişiklikler için çalışacağını' sözlerine ekledi.

Yeşillerin Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki listesinden parlamentoya giren Nyke Slawik (27), sonuçları 'inanılmaz' diye niteleyerek, "Çılgınlık! Hala inanamıyorum, ama bu tarihi seçim sonucuyla kesinlikle federal parlamento üyesi olacağım" paylaşımını yaptı.

Slawik, 'homofobi ve transfobiye karşı ülke çapında eylem planı, kendi kaderini tayin hakkı yasası ve federal ayrımcılıkla mücadele yasasında düzeltmeler yapılması' çağrısında bulunmuştu.

Almanya'da eşcinsellik 1969'da suç olmaktan çıkarıldı ve eşcinsel evlilikleri 2017'de yasallaştı. Ancak Alman toplumunun bazı kesimlerinde artan homofobi eğilimini gözler önüne seren polis verilerine göre, LGBT+ kişilere yönelik nefret suçları geçen yıl yüzde 36 arttı.
almanya parlamento milletvekili haber oku güncel haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
SOCAR Türkiye, ödülünü Bakü’de Ekonomi Bakanları Zirvesi’nde aldı
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Makine ihracatı 8 ayda 15 milyar dolar oldu
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor
Akkuyu NGS'de çalışmalar devam ediyor