Advert
Advert

İsrail’den ABD’nin Filistinliler için Kudüs’te büyükelçilik açma planına tepki

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, ABD’nin Filistinliler için Kudüs’te büyükelçilik açmasının İsrail Başbakanı Naftali Bennett’in yeni hükümetini istikrarsızlaştırabileceğini belirterek, söz konusu plana tepki gösterdi.

İsrail’den ABD’nin Filistinliler için Kudüs’te büyükelçilik açma planına tepki
İsrail’den ABD’nin Filistinliler için Kudüs’te büyükelçilik açma planına tepki Enerji Dünyası
Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın kararı doğrultusunda İsrail Büyükelçiliği 2018’de Kudüs’e taşınmış, söz konusu adım, İsrail’in Kudüs’ün başkenti olduğu iddiasına destek olarak nitelendirilmişti. Bu yılın başlarında göreve gelen Başkan Joe Biden’ın tersine çevirmek üzere harekete geçtiği Trump yönetimi politikalarından biri de Filistinlilere yönelik politika oldu. Biden’ın Filistinlilerle bağları yeniden kurma ve bölgede iki devletli çözümü destekleme politikası kapsamında Filistinliler için Kudüs’te büyükelçilik açılması gündeme geldi ancak İsrail’den ABD’nin Filistinliler için büyükelçilik açma planına tepki gecikmedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Filistinliler için büyükelçilik açma planı hakkında "Bunun kötü bir fikir olduğunu düşünüyoruz. Kudüs, İsrail’indir ve yalnızca İsrail’in başkentidir. Bu nedenle bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Lapid, böyle bir adımın İsrail Başbakanı Naftali Bennett’in yeni hükümetini istikrarsızlaştırabileceğini belirterek, “ABD yönetiminin bunun olmasını istediğini sanmıyorum. İki devletli çözüme inancım var ancak bunun mevcut durumda mümkün olmadığı gerçeğini kabul etmemiz gerekiyor" dedi.

“ABD’NİN İSRAİL’İ DE ÇOK DİKKATLİ DİNLEDİĞİNDEN EMİNİZ”
Lapid, Filistinliler arasındaki bölünmelerin diplomasi beklentileri hakkında da şüphe uyandırdığını vurguladı. Biden yönetiminin bu konuda Trump yönetiminden farklı bir bakış açısı olduğunu bildiklerini dile getiren Lapid, “Ancak İsrail’i de çok dikkatli dinlediklerinden eminiz" dedi.

Öte yandan Filistin Kurtuluş Örgütü yetkilisi Wasel Abu Youssef, İsrail’in statükoyu korumaya ve herhangi bir siyasi çözümü engellemeye çalıştığını söyledi.

ABD’NİN İSRAİL BÜYÜKELÇİLİĞİ KUDÜS’E TAŞINDI
Trump, İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını 6 Aralık 2018’de açıklamış, 14 Mayıs 2018’de açılışı yapılan törene telekonferansla katılmıştı. ABD’nin kararının ardından Ramallah, Kudüs ve Batı Şeria’da gerginlik artmıştı. Filistinliler tarafından düzenlenen protesto gösterilerinde, İsrail askerlerinin sert müdahalesinde birçok Filistinli yaralanırken onlarca can kaybı yaşanmıştı.
dünya dünya haberleri siyaset magazin aktüel obama el sis el kaide son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Koca’dan bıçaklı saldırıda yaralanan doktora geçmiş olsun ziyareti
Bakan Koca’dan bıçaklı saldırıda yaralanan doktora geçmiş olsun ziyareti
Otellerdeki hizmet üretim maliyetleri, oda satış fiyatlarının üzerinde
Otellerdeki hizmet üretim maliyetleri, oda satış fiyatlarının üzerinde
Karadeniz’de en risksiz il bu hafta da Sinop
Karadeniz’de en risksiz il bu hafta da Sinop