Advert
Advert

Almanya'da korona aşısı fazlası oluştu

Henüz birkaç ay önce aşı stokları yetmeyen Almanya, bu kez de fazla aşıları değerlendirme yolları arıyor. Farklı ülkelere aşı bağışlanması planlanıyor.

Almanya'da korona aşısı fazlası oluştu
Almanya'da korona aşısı fazlası oluştu Enerji Dünyası
Aşılamanın yaklaşık altı ay önce başladığı Almanya'da aşı fazlası oluştu. Federal ve eyalet sağlık bakanları toplantısının sonuç bildirgesine göre, ülke genelinde aşı arzının talebin üstüne çıktığı belirtildi.

Alman haber ajansı dpa'nın verdiği bilgiye göre, video konferansla yapılan toplantıda bakanlar aşı merkezleri, muayenehaneler ve işyeri doktorlarına aşı talebinin gerilediğini ifade etti. Ancak bakanlar, aşılama kampanyasının başarılı olabilmesinin de aşılama oranlarının yüksek olmasına bağlı olduğunu vurguladı.

Almanya'da nüfusun yüzde 46,4'ü çift doz, yüzde 59,9'u ise tek doz aşılandı. Sağlık bakanları toplantısında, ülke genelinde henüz aşı olmaya karar vermemiş kişilere ulaşılmasının önemine dikkat çekildi.

Ülke genelinde daha önce de duyurulduğu üzere aşılama kampanyasına hız verilmesi için çalışılıyor. Bu kapsamda pazar yerleri, kilise, süpermarket, kültür ve spor aktivitelerinin yapıldığı alanlar gibi kalabalık yerlerde aşı stantları kuruldu. Aşıların buralara nakledilmesinin de daha esnek hale getirilmesine çalışılıyor.

Aşılamanın başladığı Aralık ayında, yeteri kadar aşı olmaması nedeniyle sıkıntılar yaşandı. Bu nedenle yaş gruplarına göre öncelik sıralaması yapılarak, en yaşlılar, huzur evlerinde kalanlar, risk grubunda olanlar ve sağlık çalışanları gibi meslek gruplarından başlanmıştı. Bakanlar, "Temmuz ayı sonuna kadar tedarik edilecek aşılarla, isteyen her yetişkinin ilk doz aşısını yaptırabileceğini" vurguladı.

Federal Sağlık Bakanlığı şimdi en kısa sürede eyaletlerdeki dağıtım merkezlerinde depolanmış aşıların toplanmasını planlıyor. Halihazırda var olan aşıların nasıl değerlendirileceğinin belirlenmesi de gerekiyor. Berlin'deki konferansta aşıların çöpe atılmasının en aza indirgenmesi gerektiğine dikkat çekilerek, fazla aşıların diğer ülkelere verilmesinin planlandığı belirtildi.

Almanya, ülkede aşılama kampanyasında kullanılmayan ve depolama açısından sorunlu olmayan aşıları AB dışındaki ülkelere bağışlamayı planlıyor. Federal hükümet kısa süre önce 30 milyon doz aşıyı bağışlamak istediğini açıklamıştı.
almanya korona aşısı durumu son dakika haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Koca’dan bıçaklı saldırıda yaralanan doktora geçmiş olsun ziyareti
Bakan Koca’dan bıçaklı saldırıda yaralanan doktora geçmiş olsun ziyareti
Otellerdeki hizmet üretim maliyetleri, oda satış fiyatlarının üzerinde
Otellerdeki hizmet üretim maliyetleri, oda satış fiyatlarının üzerinde
Karadeniz’de en risksiz il bu hafta da Sinop
Karadeniz’de en risksiz il bu hafta da Sinop