Advert
Advert

Rus Dışişleri'nden Türkiye'ye uçuşlarla ilgili açıklama: 'Öneminde mutabık kaldık'

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanlık yetkililerinin, yaptıkları görüşmelerin ardından açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada uçuşların yeniden uçuşların yeniden başlaması için tarih verilmedi.

Rus Dışişleri'nden Türkiye'ye uçuşlarla ilgili açıklama: 'Öneminde mutabık kaldık'
Rus Dışişleri'nden Türkiye'ye uçuşlarla ilgili açıklama: 'Öneminde mutabık kaldık' Enerji Dünyası
Rusya Dışişleri’nden Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile Rus meslektaşlarının dün gerçekleştirdikleri görüşmesinin içeriğine dair bir açıklama yayınlandı.

Rusya ve Türkiye dışişleri bakanlık yetkililerinin, yaptıkları görüşmelerde, salgın nedeniyle ülkeleri arasında durdurulan uçuşların, durum normale dönünce yeniden başlatılmasının çok önemli olduğunu kaydettikleri belirtildi.

UKRAYNA VURGUSU
Rus tarafı, "Ukrayna'nın güneydoğusundaki duruma dengeli bir yaklaşım gerekliliğini, Kiev'in militarist emellerinin ve çeşitli Rus karşıtı girişimlerinin desteklenmesinin kabul edilemezliğini vurguladı" denilen açıklama, şöyle devam etti:

“Katılımcılar, Rus-Türk siyasi diyaloğunun yüksek dinamiklerini sürdürmenin önemine vurgu yaparak, sıhhi ve epidemiyolojik durum normalleştikçe ilgili departmanlar arasındaki yakın çalışma temaslarının devam ettirilmesi ve Rusya ile Türkiye arasındaki uçak seferlerinin kapsamlı olarak yeniden başlaması konusunda mutabık kaldı.”

Rusya ve Türkiye’nin ayrıca Dağlık Karabağ'daki Rus-Türk Ateşkesi İzleme Merkezi'nin faaliyetlerini takdir ettikleri kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Güney Kafkasya, Ukrayna ve Orta Asya'daki mevcut durumun görüşülmesi bağlamında, bu bölgelerde barış ve istikrarın güçlendirilmesine yönelik çabaların ilerideki koordinasyonu konusunda karşılıklı niyet ifade edildi. Dağlık Karabağ çatışma bölgesindeki Rus-Türk Ateşkesi İzleme Merkezi'nin faaliyetleri takdir edildi. Güney Kafkasya’daki ekonomi ve ulaşım iletişimindeki engellerin kaldırılmasına yönelik çalışmalara devam edilmesi kararlaştırıldı.”

SPUTNİK V GÜNDEMDE
Tarafların ayrıca, ikili ilişkileri her yanıyla ele almaya devam etmekte anlaştıkları kaydedilen açıklamada, “Rus aşısı Sputnik V’nin Türkiye topraklarında üretilmesi dahil olmak üzere, koronavirüsün yayılımının sonuçları ile mücadele alanında işbirliğinin genişletilmesi ayrı bir önem taşımaktadır” denildi.
rusya dışişleri haber oku en son haberler türkiye dışişleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Koca’dan bıçaklı saldırıda yaralanan doktora geçmiş olsun ziyareti
Bakan Koca’dan bıçaklı saldırıda yaralanan doktora geçmiş olsun ziyareti
Otellerdeki hizmet üretim maliyetleri, oda satış fiyatlarının üzerinde
Otellerdeki hizmet üretim maliyetleri, oda satış fiyatlarının üzerinde
Karadeniz’de en risksiz il bu hafta da Sinop
Karadeniz’de en risksiz il bu hafta da Sinop