Advert
Advert

Cisco, iklim kriziyle mücadelede kararlı

Cisco Vakfı, iklim değişikliğinin etkilerinin tersine çevrilmesi için yürütülecek çalışmalara 10 yılda toplam 100 milyon dolar kaynak ayırıyor. Böylece iklim eylemine önemli katkı sağlayacak olan Cisco, teknoloji temelli çözümlere, sera gazı ve karbon emisyonunun azaltılması, iklim kriziyle mücadele, çevreci istihdam, toplumun eğitilmesi ve harekete geçirilmesi üzerine yoğunlaşacak.

Cisco, iklim kriziyle mücadelede kararlı
Cisco, iklim kriziyle mücadelede kararlı Enerji Dünyası

CISCO Vakfı, giderek büyüyen iklim kriziyle mücadeleye 10 yıl boyunca 100 milyon dolar ayıracağını duyurdu. Vakıf aracılığıyla Cisco tarafından sağlanacak bu kaynak, iklim çözümlerinin yanı sıra toplumun eğitilmesine ve çevreyi koruma konusunda harekete geçirilmesine yönelik kâr amacı gütmeyen hibeler ve etki yatırımlarını finanse etmekte kullanılacak. Cisco Vakfıİdari İşler Müdürü Peter Tavernise, konu hakkında şunları söyledi: “Bugün ayırdığımız kaynağın kullanımında Vakfın, kuruluş aşamasında olan ve büyüme potansiyeli ile sürdürülebilirliğe sahip teknoloji temelli çözümleri destekleyerek anlamlı etki yaratacak biçimde finansman sağlama yaklaşımı temel alınacak.” İklim değişikliğiyle mücadele etmek için harekete geçilmesi konusunda dünya genelinde bir fikir birliği söz konusu. Bunun yanında birçok kişi, tek bir kişinin kayda değer bir etki yaratamayacağını düşünmesi veya krizin büyüklüğü karşısında güçsüz hissetmesi nedeniyle kendini bu konunun dışında görüyor. Bu durum, yardım faaliyetlerine harcanan toplam tutarın %2’sinden azının iklim değişikliğiyle mücadeleye harcandığı düşünüldüğünde iklim konusundaki birçok cesur çözümün eylem ve yatırım eksikliği nedeniyle geliştirilememesi anlamına geliyor. Cisco Vakfı’nın 10 yıl içinde 100 milyon dolar bağış taahhüdüyle, özellikle aşağıdaki alanlarda finansman sağlanmasıyla bu eksikliğin giderilmesini amaçlıyor:

1. Net sıfır emisyon hedefini veya döngüsel/yenilenebilir ekonomileri ileri taşıyacak yenilikçi ve/veya yaratıcı çözümler.

2. İklim, ekolojik farkındalık ve bireysel alışkanlıkların değiştirilmesi ile etkili işbirliğine yönelik çalışmalara yönelik toplumsal eğitim ve eylemler.

Cisco, finansmandan faydalanan kuruluşlarla yakın işbirliği içerisinde, uygulanan programların etkisine ilişkin ölçümler yapıp bilgi verecek. Cisco Vakfı’nın uyguladığı yaklaşım, yüksek sürdürülebilirlik ve ölçeklenebilirlik potansiyeline sahip erken aşama çözümlere finansman sağlamayı içeren kanıtlanmış bir model üzerine kurulu.

Cisco İnsan Kaynakları, Politikalar ve Şirket Hedefleri Müdürü Fran Katsoudas: “Cisco’nun bakış açısından, herkes için kapsayıcı bir geleceğe güç verme amacımızı gerçekleştirmek için iklim değişikliği kaynaklı artan eşitsizlikle mücadele etmek zorundayız. Teknolojimizin, iş uygulamalarımızın ve ortaklıklarımızın bu çalışmalarımızda hayati öneme sahip olduğunu da biliyoruz. İklim değişikliği gibi büyük bir sorun, hepimizi etkiliyor. Bu yüzden cesur çözümlere finansman sağlamaktan ve insan topluluklarının değişime ortak olmasını sağlamanın yeni yollarını bulmaktan gurur duyuyoruz. İklim bilincine sahip sürdürülebilir çözümleri ileri taşıyan yenilikçi ürün ve iş modellerini hayata geçirirken karbon ayak izimizi küçültmeye yönelik çalışmalar yapmayı sürdüreceğiz.”

Cisco Vakfı Fran Katsoudas
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Koca’dan bıçaklı saldırıda yaralanan doktora geçmiş olsun ziyareti
Bakan Koca’dan bıçaklı saldırıda yaralanan doktora geçmiş olsun ziyareti
Otellerdeki hizmet üretim maliyetleri, oda satış fiyatlarının üzerinde
Otellerdeki hizmet üretim maliyetleri, oda satış fiyatlarının üzerinde
Karadeniz’de en risksiz il bu hafta da Sinop
Karadeniz’de en risksiz il bu hafta da Sinop