Advert
Advert

Rus Sputnik V aşısının Güney Kore'de üretimi için anlaşma imzalandı

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), Güney Koreli GL Rapha ve ISU ABXIS şirketleri ile Sputnik V'nin teknolojik transferi ve aşının Güney Kore'de üretilmesi için anlaşma imzaladı.

Rus Sputnik V aşısının Güney Kore'de üretimi için anlaşma imzalandı
Rus Sputnik V aşısının Güney Kore'de üretimi için anlaşma imzalandı Enerji Dünyası
Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı aşılamalar devam ederken, ülkelerin Rusya tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen Sputnik V aşısına ilgisi giderek artıyor.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ile Güney Koreli GL Rapha ve ISU ABXIS şirketleri, Sputnik V'nin teknolojik transferi ve aşının Güney Kore'de üretilmesi için anlaşma imzaladı. RDIF’e ait resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Güney Kore'nin önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden GL Rapha geçtiğimiz şubat ayında Sputnik V aşısının ülkede üretimi için önde gelen 8 ilaç firmasını içeren bir konsorsiyum kurdu.

RDIF, GL Rapha ve ISU ABXIS arasındaki anlaşma konsorsiyumun parçası olan bir şirkete teknoloji transferi için ilk üçlü anlaşma olarak nitelendirilirken, aşının Yongin'deki ISU ABXIS'teki üretimine bu ayın sonunda başlanması bekleniyor.

Güney Kore'nin Sputnik V aşısının üretiminde kilit ortaklardan biri olduğunu vurgulayan RDIF Genel Direktörü Kirill Dmitriev, “ISU ABXIS ile yapılan anlaşma ile ülkede aşı üretim kapasitesini artırmayı umuyoruz. Sputnik V aşısı, 3 milyar nüfusa sahip 60 ülkede onaylandı ve artan küresel talebi karşılamak için aşı üretimimizi aktif olarak genişletiyoruz” dedi.

Dünyada ve Rusya'da yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı ilk tescilli aşı olan ve Gamaleya Merkezi'nde uzmanlar tarafından geliştirilen Sputnik V, 11 Ağustos 2020'de tescil edilmişti.
rus aşısı haber oku güney kore üretim için anlaşma sputnik v
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri