Advert
Advert

Danimarka’da aşılamalar AstraZeneca aşısı olmadan devam edecek

Danimarka, korona virüse karşı aşılamalara Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen aşı olmadan devam edecek.

Danimarka’da aşılamalar AstraZeneca aşısı olmadan devam edecek
Danimarka’da aşılamalar AstraZeneca aşısı olmadan devam edecek Enerji Dünyası
AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından korona virüse karşı geliştirilen aşının gençlerde kullanımının "nadir kan pıhtılaşmasına" neden olduğu endişeleri sürerken, Danimarka’dan konuya ilişkin yeni bir karar geldi. Danimarkalı yetkililer, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen aşının ülkedeki kullanımının bir sonraki duyuruya kadar durdurulacağını açıkladı. Açıklamada, "Danimarka Sağlık Kurumu, Covid-19’a karşı aşılamalara AstraZeneca aşısı olmadan devam edilmesini kararlaştırdı" denildi. Böylece Danimarka, AstraZeneca’nın Covid-19 aşısını kullanmayı tamamen bırakan ilk ülke oldu. Açıklamada, ilerleyen zamanlarda aşının tekrar kullanılması ihtimalinin de mevcut olduğu belirtildi. Söz konusu kararın ülkedeki aşılama programını birkaç hafta geciktireceği düşünülüyor.

EMA, AŞI İLE KAN PIHTILAŞMASI ARASINDA BAĞLANTI OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI
Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AstraZeneca tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen aşı ile kanda pıhtılaşma vakaları arasında bağlantı olduğunu belirtmiş fakat bunun çok nadir görüldüğünü açıklamıştı. EMA, kan pıhtılaşmasının AstraZeneca aşısının nadir bir yan etkisi olarak listelenmesi gerektiğini ifade etmişti. Aşı tedarikinde yaşanan aksaklıklara dikkat çeken EMA, aşının faydalarının risklerden daha fazla olduğunu vurgulamıştı.
dünya dünya haberleri siyaset magazin aktüel obama el sis el kaide son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri