Advert
Advert

Toprak Mahsulleri Ofisi, patates alımını sürdürüyor, çiftçiler durumdan memnun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından çiftçilerin depolarında kalan patatesler satın alınmaya başlandı.

Toprak Mahsulleri Ofisi, patates alımını sürdürüyor, çiftçiler durumdan memnun
Toprak Mahsulleri Ofisi, patates alımını sürdürüyor, çiftçiler durumdan memnun Enerji Dünyası
Depolardaki yaklaşık 250 bin ton patates tazelik durumlarına göre seçilip Türkiye´nin 81 ilindeki ihtiyaç sahiplerine gönderilecek.
Pandemi nedeniyle zor günler geçiren çiftçiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla büyük destek geldi. TMO’nun, çiftçinin elinde kalan 1 milyon 200 bin ton patates ile 250 bin ton soğan ve 750 bin ton çeltiği ihtiyaç sahibi ailelere dağıtmak üzere satın alacağı bildirildi.
Bu kapsamda, kentteki depolarda bulunan 250 bin ton patates, tazelik durumuna göre seçilip tırlara yüklenerek Türkiye’nin 81 ilindeki ihtiyaç sahiplerine gönderilmeye başlandı.
Üreticiler, depolarda bekleyen patateslerin satın alınarak ihtiyaç sahiplerine gönderilmesini sevinçle karşıladı.
Merkeze bağlı Konaklı Beldesinde Patates üretimi yapan Abdül Karaman ; "Karar çiftçiler için bir ışık oldu. İnsanların yüzü gülmeye başladı piyasadaki maliyetler belli ve bu maliyetlerle bir daha ekim çok zor olacaktı şimdi daha da iyi oldu. Patatesleri hayvanlar yiyecekti şu an çiftçinin yüzü gülmeye başladı karardan memnunuz. Devletimiz çiftçinin arkasında durdu" dedi.
Rahim Aygün ise; "Devletimiz bu kararı aldı çiftçiye doping oldu fakat devlet bu kararı 20 gün önce alsa yüzde yüz daha etkili olacaktı çünkü insanlar telaşa düştü malının birçok kısmını hayvan yemliği olarak tükettiler. Şu anda elinde kalanları da devletimiz kanalıyla Toprak Mahsulleri Ofisine veriyorlar. Bu alım olmasaydı depoda çürüyecekti hayvan yemliği olarak dahi tükenmeyecekti, tamamen depoda çürümeye terk edilecekti. Devlet bu işe el attı çiftçi bir nebze de olsa kurtuldu büyük bir yükten" dedi.
-İHA-
ekonomi haberler bist repo merkez bankası banka para döviz euro dolar borsa para piyasası ekonomi haberleri son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri