Advert
Advert

“Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisinin galası Gazimağusa’da yapıldı

Kıbrıs Türk halkının var oluş ve özgürlük mücadelesini konu alan TRT yapımı “Bir Zamanlar Kıbrıs" dizisinin galası Gazimağusa’da yapıldı. Galaya katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Kıbrıslı Türklerin nasıl ölümlerden, zulümlerden geçerek bugünlere geldikleri dizide görülecek. Bugün bambaşka güçlü bir Kıbrıs’ı geleceğe taşımak istiyoruz. Bu geçmişten geleceğe bir köprü olacak” dedi.

“Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisinin galası Gazimağusa’da yapıldı
“Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisinin galası Gazimağusa’da yapıldı Enerji Dünyası
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, çalışma ziyaretini kapsamın geldiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Kıbrıs Türk halkının var oluş ve özgürlük mücadelesini konu alan TRT yapımı “Bir Zamanlar Kıbrıs" dizisinin galasına katıldı.
Galaya ayrıca KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner, Maliye Bakanı Dursun Oğuz, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanı Olgun Amcaoğlu, Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

“MUHTEŞEM BİR DİZİ İZLEYECEĞİMİZİ BİLİYORUM”
Gazimağusa’da bulunan Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda 900 kişilik salonda düzenlenen galaya korona virüs önlemleri çerçevesinde 250 kişinin katılmasına izin verildi. Galada konuşan Oktay, TRT’yi ve dizinin yapımında emeği geçenleri kutlayarak, “Muhteşem bir dizi izleyeceğimizi biliyorum, seti de ziyaret etmiştik” dedi.
Oktay, dizinin özellikle çocuklara ve gençlere Kıbrıs’ın nereden nereye geldiğini ve bugün geleceğe dönük 5+BM görüşmeleri döneminde ne ifade ettiğini anımsatması açısından çok önemli olduğunu kaydetti. Oktay, gençlerin ve çocukların EOKA, Enosis ve Akritas Planı’nın ne olduğunu bir kez daha görüp anlayacağını belirtti.

“GEÇMİŞTEN GELECEĞE BİR KÖPRÜ OLACAKTIR”
Kıbrıslı Türklerin nasıl ölümlerden, zulümlerden geçerek bugünlere geldiklerinin de dizide görüleceğini kaydeden Oktay, “Bugün bambaşka güçlü bir Kıbrıs’ı geleceğe taşımak istiyoruz. Bu geçmişten geleceğe bir köprü olacaktır” dedi.
Oktay, emeği geçenleri yürekten tebrik ettiğini ifade ederek, “Diğer diziler gibi yayımlanacağı günü tüm Türk milletinin sabırsızlıkla bekleyeceğini düşünüyorum. Muhteşem bir dizi geliyor. Tüm izleyicilere de ifade etmiş olalım” ifadelerini kullandı.

“TÜRK HALKININ SESİNİ DÜNYAYA DUYURULMASINDA FEVKALADE ÖNEMLİ”
Galada konuşan Cumhurbaşkanı Tatar ise, dizinin Kıbrıs Türk halkının sesini dünyaya duyurulmasında fevkalade önemli olduğunu söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti. Tatar, dizinin vereceği mesaja işaret ederek, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ta varoluş mücadelesinde fedakarlıkları ve özverilerinin anlatılacağını kaydetti.
Bugün 1 Nisan EOKA’nın kuruluş yıl dönümü olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Türkleri yok etmek için yapılan saldırılara, soykırıma ve zulme direndiklerini, Türkiye’nin desteğiyle var olduklarını ve var olacaklarını vurguladı.
Tatar ayrıca, Türkiye’nin desteği sayesinde Kıbrıs Türk halkının hak ettiği egemenliğini, bağımsızlığını ve KKTC’yi yaşatacağını da ifade etti.
"Bir Zamanlar Kıbrıs", 1963 ile 1974 yılları arasında adada yaşanan olayları 26 bölümde ekrana taşıyacak.
(Emir Abdurrahman Bulut/İHA)
dünya dünya haberleri siyaset magazin aktüel obama el sis el kaide son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri