Advert
Advert

Ticaret Bakanı Pekcan, Azerbaycan’da

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tek pazar ilkesi doğrultusunda Türkiye ile Azerbaycan arasında bir Serbest Ticaret Anlaşmasının yakıştığını ve amaçlarının Serbest Ticaret Anlaşması olması gerektiğini ifade etti.

Ticaret Bakanı Pekcan, Azerbaycan’da
Ticaret Bakanı Pekcan, Azerbaycan’da Enerji Dünyası
Resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakü’de düzenlenen toplantıda Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ve Gümrük Komitesi Başkanı Sefer Mehdiyev ile bir araya geldi. En son 19 Şubat’ta düzenlenen 9. Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı vesilesiyle Cabbarov ve Mehdiyev ile bir araya geldiklerini hatırlatan, Bakan Pekcan, Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı vesilesiyle iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri geniş kapsamlı bir şekilde ele alma fırsatı bulduklarını ifade etti.

“1 MART TARİHİ İTİBARİ İLE TERCİHLİ TİCARET ANLAŞMAMIZ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ”
İki ülke arasındaki ikili ve ticari ekonomik ilişkilerimizi gelişmesi yönünde çalışmalara devam edeceklerini belirten Bakan Pekcan, “Orada 53 maddelik eylem planı vardı. Biz bakanlık olarak bu 53 maddenin teker teker takipçisi oluyoruz. 1 Mart tarihi itibari ile tercihli ticaret anlaşmamız yürürlüğe girdi. Ama oradaki ürün listesi Türkiye ilişkilerini yakışmayacak kadar küçüktür. Çünkü 150 ürün liste tertip etmişler arkadaşlarımız, çalışıyorlar ama sizin de söylediğiniz gibi tek pazar ilkesi doğrultusunda Türkiye ile Azerbaycan arasında serbest ticaret anlaşması yakışır. Bizim hedefimiz serbest ticaret anlaşması olmalı. Bu listeleri tertip edip hızlandırırken bir yandan da çalışmalarına başlamalıyız” dedi.

“TİCARETİMİZ DE LİBERALLEŞMEYİ KONUŞMALIYIZ”
Pekcan,1 Nisan itibari ile Azerbaycan ve Türkiye arasında kimlikle seyahatin önü açıldığını ifade ederek, artık listelerin konuşulması gerektiğini aktardı. Bakan Pekcan, “Ticaretimiz de liberalleşmeyi konuşmalıyız. Cumhurbaşkanlarımızın bize hedef gösterdiği 15 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşabilmek için ticaretin önündeki engelleri karşılıklı olarak kaldırmalı, yerel paralarla ticaretin önünü daha çok açmalı ve her iki ülkenin ekonomilerini nasıl katkı sağlayabiliriz o konuda yoğunlaşmalıyız” ifadelerini kullandı.

“KARABAĞ BÖLGESİNDE ALTYAPI ÜSTYAPI HER TÜRLÜ AÇIDAN İŞBİRLİĞİ YAPMAYA BİZ HAZIRIZ”
İki ülke arasındaki ilişkilerde yatırımların son derece önemli olduğunu belirten Pekcan, “Bugün Ermenistan’ın Karabağ bölgesindeki yıktığı, altyapı üstyapı her türlü açıdan işbirliği yapmaya biz hazırız. Buraya iş dünyasının temsilcileriyle beraber, STK başkanları ile birlikte geldim. İnşallah yarın da yuvarlak masa toplantısında da kendileriyle beraber olacağız. Türkiye mobilya ihracatında, otomotiv ve tekstil de olduğu gibi iyi durumda ama mobilyada kullanılan TDİ ve poliol üretimi Türkiye’de yapılmamakta. Ama Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Türkiye’de TDİ hammaddesini üretebilmekte. Bu konuda yatırım yapmak için Türkiye’de mobilya üreticileriyle toplantılar yaptılar. Bu yatırım bizim için çok önemli. Bu yatırımın sizlerin destekleriyle biran önce gerçekleşmesini diliyoruz” dedi.

Bakan Pekcan, Türk iş adamlarının Azerbaycan’da, Karabağ’da, Nahçıvan’da yatırımlarını artırmasını beklediklerini vurgulayarak, işgalden kurtarılan bölgelerde Türkiye-Azerbaycan-Nahçıvan Koridoru ile ilgili durumları da dikkate alarak ortaya çıkan fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

PEKCAN’IN AZERBAYCAN TEMASLARI YARIN DA DEVAM EDECEK
Bakan Pekcan, yarına kadar devam edecek Bakü temasları kapsamında yarın Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova ve Başbakan Ali Asadov tarafından kabul edilecek. Pekcan, Haydar Aliyev’in mezarını, Azerbaycan ve Türk şehitliklerini ziyaret edecek. İş adamları ve STK başkanlarıyla yuvarlak masa toplantısına ve Türkiye ile Azerbaycan arasında e-ticaret hakkında mutabakat zaptının imza törenine katılacak olan Pekcan’ın, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.
(Kamil Nadirli/İHA)
dünya dünya haberleri siyaset magazin aktüel obama el sis el kaide son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri