Advert
Advert

Doğal gaz fiyatları yükseldi

Avrupa'da doğal gaz, Süveyş blokajı ve soğuk hava ile yükselişte.

Doğal gaz fiyatları yükseldi
Doğal gaz fiyatları yükseldi Enerji Dünyası
Avrupa doğal gaz fiyatları, Nisan başı için beklenen soğuk hava koşulları ve daha düşük LNG tedariği endişelerini körükleyen Süveyş Kanalı blokajına bağlı olarak bugün yükseliyor.

Montel-Foreks'in haberine göre, İngiltere NBP hub'ı gün öncesi kontrat bugün en son 0,82 p artışla 46,42 p/th seviyesine yükselirken, NBP Nisan kontratı ise 1,31 p yükselişle 48,76 p/th seviyesinden işlem gördü.

Hollanda TTF hub'ı spot gaz kontratı bugün en son 0,60 EUR yükselişle 18,80 EUR/MWh TTF Nisan kontratı ise 0,29 EUR artışla 18,87 EUR/MWh seviyelerinden işlem gerçekleştirdi.

Almanya merkezli bir analist, Nisan ayının normalden düşük sıcaklıklar ve aynı zamanda düşük rüzgâr üretimiyle soğuk bir başlangıç göreceğini, bu durumun fiyatları temelde desteklediğini belirtiyor.

Montel'in Energy Quantified (EQ) verilerine göre, İngiltere’de sıcaklıkların Nisan ayının ilk dokuz gününde ortalama 5,1 °C seviyesinde seyrederek mevsim normallerinin 3,7 °C altında hissedilecek.

Verilere göre, ülkedeki rüzgâr enerjisi kaynaklı elektrik üretim kapasitesi ise bu süre zarfında normalin ortalama 0,7 GW altında olacak.

EQ verilerine göre, Almanya'da sıcaklıklar normalin 1,4 °C rüzgâr kapasitesi ise normalin 2 GW un ortalama 1.4C altında ve rüzgar gücü normalin 2 GW altında seyredecek.

Analist, Süveyş Kanalı'ndaki blokaj nedeniyle yoğunlaşan daha düşük tedarik endişelerinin fiyatı artırabileceğini, ancak şimdiye kadar bu etkinin minimum düzeyde göründüğünü ekliyor.

Sektör kaynaklarına göre, kanal yoluyla nakliyede uzun süreli bir durma olasılığı, daha fazla nakliye şirketini LNG gemilerini yeniden yönlendirmeye veya en azından yeniden yönlendirmeyi düşünmeye teşvik ediyor.

Öte yandan, iletim sistemi operatörü Gassco tarafından bugün yapılan açıklamada, Troll Gaz Sahası'nda meydana gelen plansız bir kesintinin Norveç'ten Avrupa'nın kalanına iletilen doğal gaz hacminde 10 milyon m³/gün'lük bir azalışa neden olduğu belirtildi.

Troll Gaz Sahası, Norveç'ten kıtaya iletilen gaz arzının yaklaşık %40'ını sağlıyor.
doğalgaz fiyatları haber oku rekor yükseliş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri