Advert
Advert

Almanya Başbakanı Merkel, muhalefetin güvenoyu talebini reddetti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya Federal Meclis'te koronavirüsün (Covid-19) yayılmasına karşı alınan önlemler ile ilgili tartışmaların ardından muhalefetin güvenoyu talebini reddetti.

Almanya Başbakanı Merkel, muhalefetin güvenoyu talebini reddetti
Almanya Başbakanı Merkel, muhalefetin güvenoyu talebini reddetti Enerji Dünyası
Almanya Federal Meclisi'nde, koronavirüsün (Covid-19) yayılmasına karşı alınan önlemler hususunda yaşanan tartışmaların ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel, muhalefetin güvenoyu talebini reddetti. Merkel yaptığı açıklamada, "Hayır, bunu yapmayacağım. Bugün bir hata için af diledim. Bunun yapılacak en doğru şey olduğuna inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Merkel, Paskalya'da planlanan dinlenme günleri fikrini bir hata olarak nitelendirmesinin ardından eyalet başbakanları ile yaptığı toplantıda, bu uygulamayı iptal ettiğini bildirmişti. Parlamentoda yaptığı konuşmada, bu konuda hata yaptığını söyleyen Merkel'e muhalefet, güvenoylaması yapmasını talep etmişti.

Hür Demokratik Parti (FDP) Başkanı Christian Lindner sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Şansölye, koalisyonunun oybirliğiyle verdiği destekten artık emin olamıyor. Merkel, hükümetinin hareket etme kabiliyetini kontrol etmek için Alman Federal Meclisi'ne güven oylaması tavsiye edilebilir" ifadelerini kullanmıştı.

Sol Parti (Die Linke) Parlamento grubu lideri Dietmar Bartsch meclis oturumu sonrasında basına yaptığı açıklamada ise, "Artık ülkenin siyasi liderliğine gerçek bir güven krizi yaşıyoruz. Salgınlara karşı tutarlı bir mücadele, ancak Şansölye Parlamento'da çoğunluğun güvenine sahipse mümkündür. Alman Federal Meclisi'ne güvenoyu istemeliyiz“ demişti.
almanya koronavirüs merkel güvenoyu haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri