Advert
Advert

Aşı yaptıranları turist olarak kabul etmeye başlayan ülkeler

Dünyanın farklı ülkelerinde hem hayatı olağan akışına döndürme hem de ekonomiyi canlandırma amacıyla aşılanan kişiler için seyahat yasağı kaldırılmaya başlandı.

Aşı yaptıranları turist olarak kabul etmeye başlayan ülkeler
Aşı yaptıranları turist olarak kabul etmeye başlayan ülkeler Enerji Dünyası
Böylece her iki doz aşısını yaptırdığını belgeyle kanıtlayanlar için karantinaya gerek kalmadan seyahat etmek mümkün olacak. İşte aşısını yaptıranları turist olarak kabul etmeye başlayan ülkeler.

Polonya
Polonya, aşısını yaptıranları ülkesine kabul etme kararı alan ilk devletlerden biri oldu. Toplam vaka sayısının iki milyona yaklaştığı Polonya'da salgın nedeniyle şu ana kadar 48 bin kişi de hayatını kaybetmiş durumda. Ülkede salgınla mücadele kapsamında kısmı tedbirler devam etmekte.

Schengen Bölgesi ülkelerinden biri olmasına rağmen Polonya, seyahat yasağını aşı olanlar lehine değiştirme kararı aldı. AB ülkeleri aldığı karar doğrultusunda uzun süredir ziyaretçileri kabul etmezken Polonya, bu kararı revize eden ülkelerden biri oldu.

Estonya
Baltık ülkesi Estonya uygulamaya aldığı yeni karara göre son altı ay içinde koronavirüs geçirmiş veya aşılanmış ziyaretçilerden karantina talep etmeyecek. Avrupa Birliği sınırları içinde öncü bir uygulama olan bu kararın, birliğe üye diğer ülkeler tarafından da yakın gelecekte emsal kabul edilip hayata geçirilmesi bekleniyor.

Aşılama çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte seyahat kısıtlamalarında da belli başlı güncellemeler gündeme gelmeye başladı. Hatta bazı ülkeler aşı pasaportu gibi uygulamaları devreye sokmayı dahi düşünüyor. Baltık ülkesi Estonya da seyahat kısıtlamalarını aşılama faaliyetlerinin artmasından sonra güncelleme kararı alan devletlerden biri oldu.

Gürcistan
Türkiye'nin kuzeydoğu komşusu Gürcistan da seyahat yasağını gevşeten ülkelerden biri oldu. Diğer ülkelerde olduğu gibi Gürcistan'da da aşısını yaptıran yabancı ziyaretçiler için karantina şartı yeni dönem ile birlikte artık uygulanmayacak.

Bugüne kadar 276 bin vakanın tespit edildiği Gürcistan'da koronavirüs salgını nedeniyle 3665 kişi hayatını kaybetti. Gürcistan'da salgın nedeniyle tedbirler uygulanmaya devam etmekte.

İzlanda
İzlanda, koronavirüs salgınından dünyada en az etkilenmeyi başaran ülkelerden biri oldu. Bunda ülkenin coğrafi konumu ve yaşam alışkanlıklarının da payı büyük. İzlanda genelinde bugüne kadar 6089 kişi koronavirüse yakalandı. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 29.

Aşılama çalışmalarının başlamasıyla birlikte İzlanda da süreci yakından takip etmekte. Buna göre ülkeye gelecek olan ziyaretçiler aşı belgelerini göstermeleri kaydıyla karantinadan muaf tutulacaklar.

Belize
Rotamızı bu sefer bir Karayip ülkesine çeviriyoruz. Bir turizm cenneti olan ve plajlarıyla ünlü Belize de tıpkı dünyanın geri kalanı gibi salgından olumsuz etkilendi. Bugüne kadar 12396 kişinin koronavirüse yakalandığı ülkede salgın nedeniyle 316 kişi hayatını kaybetti.

Belize de aşı belgesini gösterenleri sınırlarından kabul eden ülkelerden biri oldu. Buna göre her iki doz aşısını olduğunu belgeyle kanıtlayanlar, Belize sınırlarından içeriye girebilecek.


kovid aşısı aşı pasaportu haber oku en son haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri