Advert
Advert

Japonya, Tokai 2 Nükleer Santrali’ni durdurma kararı aldı

Japonya’nın Ibaraki prefektörlüğünde yer alan Mito Bölge Mahkemesi, 2011 yılında ülkede yaşanan deprem sonucu otomatik bir şekilde kapanan ve 2022 yılında açılması planlanan Ibaraki’de yer alan Tokai 2 Nükleer Santrali’ni güvenlik kaygıları nedeniyle durdurma kararı aldı.

Japonya, Tokai 2 Nükleer Santrali’ni durdurma kararı aldı
Japonya, Tokai 2 Nükleer Santrali’ni durdurma kararı aldı Enerji Dünyası
Japonya’da 2011 yılında yaşanan deprem sonucu otomatik bir şekilde kapanan ve 2022 yılında açılması planlanan Japonya’nın Ibaraki prefektörlüğünde yer alan Tokai 2 Nükleer Santrali’ne, Ibaraki’de yer alan Mito Bölge Mahkemesi’nden darbe geldi. Ibaraki ve çevre illerde yaşayan vatandaşlar tarafından, Santralin Operatörü olan Japonya Atomik Güç Şirketi’nin (JAPC) faaliyetini durdurmasını talep eden bir hukuk davası açılmasının ardından Bölge Mahkemesi, 1978 yılında inşa edilen Tokai 2’nin güvenlik kaygıları nedeniyle durdurulmasına karar verdi.
Öte yandan JAPC, Fukuşima felaketine yol açan 2011 depreminde Tokai 2’nin kaynar su reaktörünün dış gücünü kaybetmesi ve otomatik olarak kapanması sonrasında Nükleer Santrali yeniden başlatmak için 2014 yılında Japonya’nın Nükleer Düzenleme Kurumu’na başvurmuştu. Başvurunun ardından Tokai 2’nin ise 2022 yılında tekrardan açılması planlanıyordu.
Santral, 1978 yılında inşa edilmiş ve Japon yönetmeliklerine göre 40 yıllık ticari faaliyetin ardından hizmetten çıkarılmıştı. Bununla birlikte Reaktör, ülkenin nükleer gözlemcileri tarafından onaylanması halinde 20 yıl daha çalışma hakkına sahip. Fakat yerel basında yer alan haberlerde JAPC’nin, Fukuşima nükleer felaketinin ardından belirlenen daha katı düzenlemeleri karşılamak için kurumu güncelleştiriyordu. Aynı zamanda firma, uzatma onayını aldıktan sonra 2022 Aralık ayına kadar Tokai 2 tesisini yeniden başlatmayı planlıyordu.
-İHA-
dünya dünya haberleri siyaset magazin aktüel obama el sis el kaide son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri