Advert
Advert

İran’da salı günü Covid-19’a karşı aşılama başlıyor

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, Rusya’nın Covid-19’a karşı geliştirdiği Sputnik V aşısının ilk sevkiyatının İran’a ulaşması ile Covid-19’a karşı aşılamaların salı günü başlayacağını ifade etti.

İran’da salı günü Covid-19’a karşı aşılama başlıyor
İran’da salı günü Covid-19’a karşı aşılama başlıyor Enerji Dünyası
İran’ın geçtiğimiz hafta Rusya’nın Covid-19’a karşı geliştirdiği Sputnik V aşısına onay vermesinin ardından 500 bin dozluk ilk aşı sevkiyatı 4 Şubat’ta başkent Tahran’a gelmişti. İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, Sağlık Bakanlığı binasında gerçekleştirilen İran’a ait Razi Cov-Pars aşısının lansmanında konuştu.
Nemeki, Rusya’dan ilk Sputnik V aşısının sevkiyatıyla birlikte İran’da Covid-19 aşılamasının 9 Şubat Salı günü başlayacağını belirterek, “Aşı ilk olarak sağlık sektörünün ön saflarında yer alan sağlık çalışanlarına ardından ise huzurevlerinde kalan ve 65 yaş üstü yaşlılara uygulanacak. Adım adım ancak emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.
Nemeki, İran halkına ülkede bir an önce aşılamaya başlanacağı sözünü verdiklerini hatırlatarak, “Dünyadaki geçerli aşıları değerlendirerek, en az kusurlu ve en az tehlikeli aşılardan biri olan Rus Sputnik V aşısını seçip ithal ettik" ifadelerini kullandı.
İran’da korona virüs aşısı ücretsiz olacak
İran Koronayla Ulusal Mücadele Kurulu Sözcüsü Ali Rıza Reisi ise yaptığı açıklamada, ülkede uygulanacak korona virüs aşılarının tamamen ücretsiz olacağını duyurdu.
(Aynur Sena Çabuk/İHA)
dünya dünya haberleri siyaset magazin aktüel obama el sis el kaide son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri