Advert
Advert

Hindistan’da yolları kapatan çiftçilerden oturma eylemi

Hindistan’da yeni tarım yasalarının yürürlükten kaldırılması için protestoları sürdüren çiftçiler bu kez başkent Yeni Delhi’de kara yollarını trafiğe kapatarak oturma eylemi düzenledi.

Hindistan’da yolları kapatan çiftçilerden oturma eylemi
Hindistan’da yolları kapatan çiftçilerden oturma eylemi Enerji Dünyası
Hindistan’da tarım sektörüne serbestleşme getirdiği savunulan yeni yasaların yürürlükten kaldırılması için aylardır protesto gerçekleştiren çiftçiler, başkent Yeni Delhi sınırlarında farklı noktalara kamp kurmuştu. Hükümet kanadı ile süren görüşmelerden sonuç çıkmamış, çiftçiler geçtiğimiz hafta açlık grevi başlatmıştı. Hükümetin geri adım atması için her türlü yola başvuran çiftçiler bu kez başkent Yeni Delhi çevresindeki bölgelerde kara yollarını trafiğe kapatarak oturma eylemi düzenledi. Çiftçi hareketinin liderlerinden biri olan aktivist Yogendra Yadav, “Bugün tüm toplumun desteği çiftçilerin yanında” ifadelerini kullandı. Güneydeki Odisha ve Karnataka eyaletlerinin doğusundaki yolu kapatan çiftçiler hükümeti kendilerine yönelik "düşman muamelesi yapmamaya" çağırdı.
Çiftçilerin yol kapatma eyleminde başkentin çevre yollarında 3 saat boyunca trafik durdu.

Ne olmuştu?
Çiftçilerin protestosu, Eylül ayında Parlamento tarafından kabul edilen yeni tarım yasaları nedeniyle başlamıştı. Başbakan Narendra Modi hükümeti, yasaların çiftçilere fayda sağlayacağı ve özel yatırım yoluyla üretimi arttıracağını savunurken, çiftçiler tarımın serbestleşmesinin kazançlarını baltalayacağını belirtiyor. Hükümet yasada değişiklik yapmayı ve 18 ay süreyle uygulamaları askıya almayı teklif etmiş, ancak çiftçiler yasaların tamamen geri çekilmeden protestolarını sonlandırmayacaklarını dile getirmişti.
dünya dünya haberleri siyaset magazin aktüel obama el sis el kaide son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri