Advert
Advert

Rusya ve Macaristan, Sputnik V konusunda anlaştı

Rusya ve Macaristan arasında Sputnik V aşısı üzerinde anlaşma sağlandı. Macaristan'ın aşı tedarikini Sputnik V aşısı ile Rusya sağlayacak.

Rusya ve Macaristan, Sputnik V konusunda anlaştı
Rusya ve Macaristan, Sputnik V konusunda anlaştı Enerji Dünyası
Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu (RFPİ) ile Macaristan arasında Sputnik V aşısının tedarikine ilişkin anlaşma imzalandı.

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, Sputnik V ile ilgili konuları istişare etmek üzere dün Moskova'ya giden Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto'yla bir araya geldi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Muraşko ve Szijjarto, 27 Kasım 2020'de Budapeşte'de yapılan 13. hükümetler arası komisyon toplantısında varılan mutabakatın uygulanmasıyla ilgili konuları iştişare etti.

Özellikle sağlık alanında işbirliği ve Sputnik V aşısının tedariki üzerinde duran taraflar, Rus aşısının satışına ilişkin bir anlaşma imzaladı.

Görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Szijjarto, aşılama sürecinin hızlandırılmasının Macaristan için ulusal öncelik olduğunu ve bunun çok sayıda vatandaşın hayatını kurtaracağını belirtti.

Szijjarto, "Rusya'nın Macaristan'a üç aşamada aşı sevk etmesini öngören anlaşmayı imzaladığımızı duyurmak benim için büyük bir onur ve mutluluk" dedi.

RFPİ Başkanı Kirill Dmitriyev, Sputnik V aşısının şubat ayında Macaristan'a tedarik sürecinin başlayacağını söyledi.

Macaristan, Perşembe günü Sputnik V'yi acil kullanım için tescil ederek Rus aşısını tescil eden ilk AB ülkesi olmuştu. Ve yine aynı gün RFPİ, Sputnik V'nin AB'de tescil edilmesi için başvuru yapıldığını duyurdu.

Macaristan Dışişleri Bakanı: Rusya'dan 2 milyon doz aşı alacağız
Öte yandan Sputnik V ile ilgili konuları istişare etmek üzere Moskova'da bulunan Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Szijjarto, Rusya'dan 2 milyon doz Sputnik V aşısı alınması konusunda anlaşma sağladıklarını ve bunun 1 milyon kişiyi aşılamak için yeterli olacağını ifade etti. Macaristan'ın nüfusu yaklaşık 10 milyon.

İlk sevkiyatın ne zaman yapılacağını belirtmeden aşıların Macaristan'a üç parti halinde tedarik edileceğini anlatan Szijjarto, ilk ay sırasıyla 300 bin, 500 bin ve 200 bin doz aşının ülkelerine ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

Diğer üreticilerin Macaristan'a aşıları çok yavaş sevk ettiğinin altını çizen Szijjarto, "Bu nedenle Rus tarafıyla yapılan anlaşma çok önemli. Böylece ilgili tıbbi malzemeleri bağımsız bir kaynaktan büyük miktarlarda alabileceğiz" diye ekledi.
rusya macaristan sputnik v haber oku son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri