Advert
Advert

Enerji tasarrufu ve verimliliği için doğru boyutta kompresör seçilmeli

Endüstride işletmelerin enerji tasarrufu sağlayabilmesi için en önemli kriterlerden biri ihtiyaca göre doğru kompresör ve ekipmanların belirlenmesidir. Her işletmenin basınçlı hava debi tüketimi birbirinden farklılıklar gösterir. Farklı endüstriler aynı toplam debiyi tüketmelerine rağmen, basınçlı hava tüketiminde oluşan değişiklikler nedeniyle aynı tip kompresörlerin seçilmemesi gerekir.

Enerji tasarrufu ve verimliliği için doğru boyutta kompresör seçilmeli
Enerji tasarrufu ve verimliliği için doğru boyutta kompresör seçilmeli Enerji Dünyası

İşletmelerin performanslarında yüksek verimlilik sağlamaları için ihtiyaca yönelik uygun kompresör ve ekipmanları belirlemenin önemine dikkat çeken Atlas Copco Kompresör Tekniği Ürün ve Pazarlama Uzmanı Erdem Enç, “Kompresörü doğru boyutta seçmek çok önemlidir. Aynı zamanda basınçlı havadan beklenen kalite de kompresör seçiminde önemli kriterlerden biridir. Her işletmenin ihtiyacı farklıdır. Kurumun ihtiyacına yönelik seçilecek en uygun ve doğru boyuttaki kompresör işletmelere önemli oranda enerji tasarrufu sağlar.” dedi.

İşletmelerin ihtiyacına göre en uygun kompresörü seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı olarak paylaşan Atlas Copco Kompresör Tekniği Ürün ve Pazarlama Uzmanı Erdem Enç, “Hava  kalitesinin, debi ihtiyacının ve basıncının belirlenmesi ile debi tüketiminin günlük dağılımının tespitinin yapılması sonucu ihtiyaca göre seçilecek en uygun kompresör ve ekipmanlarla işletmeler daha verimli çalışma sonuçlarına ulaşacaktır. Kurumlar, ihtiyaçlarına uygun kompresör ve ekipmanları belirlemek için, alanında lider bir teknolojiye sahip olan Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak ücretsiz sunduğumuz mühendislik hizmetlerinden faydalanabilirler.” dedi.

Hava kalitesinin belirlenmesi

Endüstri tipine göre basınçlı havanın kalitesinin değişiklik gösterdiğini belirten Erdem Enç, “Kompresörler için bu kalite sınıfı yağlı veya yağsız teknoloji olarak ikiye ayrılır. İlaç, gıda, elektronik gibi son ürün kalitesinin hayati önem taşıdığı işletmelerde, yağsız kompresör sistemleri kullanılmalıdır. Yağsız kompresör yerine, yağlı kompresör kullanılması ve havanın daha sonra filtreler ile yağsızlaştırılmaya çalışılması havayı yağsız hale getirmez. Seçimin yağsız kompresörden yana kullanılması sıfır risk almak anlamına gelir. Atlas Copco Kompresör Tekniği yağsız hava kompresörleri ISO 8573-1 CLASS 0 (2010) ve ISO 22000 sertifikası ile uyumlu %100 saf ve temiz hava sağlar. Bu da sıfır kirlenme riski, sıfır hasarlı ürün riski, sıfır arıza süresi riski ve şirketinizin büyük emeklerle kazandığı itibarına sıfır zarar gelme riski anlamına gelir.” dedi.

Debi ihtiyacının ve basıncının belirlenmesi

Kompresör büyüklüğünün belirlenmesindeki ikinci etken debi ve basınç olduğunu söyleyen Erdem Enç, “Hava kullanan ekipmanların çalışma basınçlarını ve boru hattındaki kaybı dikkate alarak kompresörün basıncının belirlenmesi gerekir. Basınç belirlendikten sonra debi ihtiyacının belirlenmesi ile doğru kompresör seçimine bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Var olan bir işletme için çalışan kompresör üzerinden bu değer yaklaşık olarak hesaplanabilir. Yeni işletmeler içinse ya aynı işi yapan bir işletme ile kıyas yapılması ya da hava kullanan ekipmanların tüketimlerinin ve yük durumlarının belirlenmesinde önemli bir yol gösterici olacaktır. Ayrıca bunların hangi kombinasyonlarının çalışacağının netleştirilmesi, regülasyon boşluklarına düşmemek ve küçük debi ihtiyaçlarında yüksek kW gücüneki kompresörlerin çalışmasını önlemek adına önem taşır.” dedi.

Atlas Copco Kompresör Tekniği Ürün ve Pazarlama Uzmanı Erdem Enç Enerji Tasarrufu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri