Advert
Advert

Ukrayna’daki eylemler 22’inci gününde de devam ediyor

Ukrayna’da, karantina karşıtları ve yazar kasa kullanma zorunluluğunu kabul etmeyen işletmeciler tarafından 1 Aralık’ta başlatılan gösteriler, 22’inci gününde de hız kesmeden devam ediyor.

 Ukrayna’daki eylemler 22’inci gününde de devam ediyor
 Ukrayna’daki eylemler 22’inci gününde de devam ediyor Enerji Dünyası
Ukrayna’da 1 Aralık’ta başkent Kiev’de Covid-19’la mücadele kapsamında uygulanan yeni karantina kurallarına ve küçük işletmelerin yazar kasa kullanımına geçiş zorunluluğu getiren yasaya karşı çıkan yüzlerce kişi sokaklara dökülmüştü. Hükümet tarafından alınan kararlar meclis binasının önünde de protesto edilmişti. Zaman zaman tansiyon yükselmiş, polis ile göstericiler arasında yaşanan arbedelerde 40 polis yaralanmıştı. Bugün 22’inci gününde de devam eden eylemlerde polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Hükümet karşıtı sloganlar atıldı. SaveFOP adlı sivil toplum kuruluşunun da pankartlarının yer aldığı gösterilere, Kiev, Çerkasi, Dnepro, Harkov, Poltova, Odessa gibi bir çok şehirden göstericiler de eşlik ediyor.

"SAYIN DEVLET BAŞKANI ZELENSKİY BİZİ LÜTFEN DUY"
Mikrofonu alan bir eylemci, aracın üstünden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e seslindi, "Sayın Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, siz bu ülkenin yöneticisisiniz ve lütfen bizi duyun. Buradaki gazeteci arkadaşlar lütfen bunu her yerde gösterin bizi herkes duysun. Biz emekçilerin, şu anda canla başla çalışan sağlıkçıların, pazarlarda çalışan yaşlı insanların haklarını korumak için ve çocuklarımızın geleceği için buradayız. Lütfen sesimize kulak verin" ifadelerinde bulundu.
Ukrayna hükümeti, vergi ve şirket hareketlerinin denetimini daha doğru ve düzenli yapabilmek için özel ve küçük çaptaki şirketlere 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yazar kasa kullanımını zorunlu hale getirmeyi öngören bir yasa tasarısı hazırlamıştı. Ukrayna Başbakan Denis Şmihal ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 8-24 Ocak arası Ukrayna genelinde karantina uygulamasına geçileceğini duyurmuştu.
(Bekir Keskin/İHA)
dünya dünya haberleri siyaset magazin aktüel obama el sis el kaide son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri