Advert
Advert

Prof. Dr. Şanlıdağ: “Covid-19’a karşı mutlaka aşılanmalıyız”

Dünyada 1,6 milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesine yol açan küresel salgın yeni tip korona virüse(COVID-19) karşı geliştirilen aşıları ve aşılanmayı değerlendiren Yakın Doğu Üniversitesi DESAM Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “mutlaka aşılanmalıyız” uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Şanlıdağ: “Covid-19’a karşı mutlaka aşılanmalıyız”
Prof. Dr. Şanlıdağ: “Covid-19’a karşı mutlaka aşılanmalıyız” Enerji Dünyası
Korona virüs için geliştirilen ve Faz-3 çalışmaları devam eden aşıların etkinliklerinin yüzde 90’ın üzerinde olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Şanlıdağ, “Aşıların güvenlik testlerinde önemli bir yan etkiye rastlanmadığı bilimsel olarak kanıtlandı. Güvenliği ve etkinlikleri onaylanmış aşıların yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Virüse karşı ben de aşılanacağım” dedi.
Aşı karşıtlığına da dikkat çeken Prof. Dr. Şanlıdağ, aşı olmanın önemine vurgu yaptı. Aşının koruyucu bir sağlık hizmeti olduğunu belirten Prof. Dr. Şanlıdağ, “Yaygın bir hastalık olan Covid-19’la mücadelede en önemli unsur hastalığın yayılmasının önüne geçilmesi. Bunun için de en etkili araç şu an aşıdır. Aşı, hastalığın hafif atlatılması ve toplum bağışıklığının kazanılmasında da etkili bir yoldur” ifadesini kullandı.

KORUYUCU ÖNLEMLER DE ZAMANLI UYGULANMALI
Salgının kontrol altına alınabilmesi için aşının geniş kitlelere ulaşması gerektiğinden söz eden Prof. Dr. Şanlıdağ, virüse karşı aşının tek silah olmasına rağmen, salgını tek başına sona erdirmek için yeterli olamayabileceğine değindi. DESAM Enstitüsü Matematiksel Modelleme Araştırma Grubu’nun yaptığı çalışmayla, nüfusun yüzde 50’sinin aşılanmasının bile tek başına salgını durdurma konusunda yeterli olamayacağının ortaya konduğunu hatırlatan Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Virüsün bulaşıcılık hızını, aşı ile birlikte koruyucu önlemlerin de eş zamanlı olarak uygulanmasıyla azaltabiliriz” dedi.
Dünya üzerinde birçok ülkede klinik deneme sürecinde olan ve etkinlikleri araştırılan CovidD-19 aşılarının mevcut olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, aşı ile birlikte koruyucu burun spreyi çalışmalarının da umut verici bir şekilde sürdüğünü anımsattı.
güncel sağlık haber doğum sezaryan hamile doktor ameliyat verem kanser alzaimer timör hepatid aidis hemşire hastane ambulans
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri