Advert
Advert

Fitch: Türk bankaları için zorlu bir çalışma ortamı bekleniyor

Fitch Ratings, 2021 Bankacılık Sektör Görünümü Raporu'nda 2021'de Türk bankaları için zorlu bir çalışma ortamının beklendiğini ifade etti.

Fitch: Türk bankaları için zorlu bir çalışma ortamı bekleniyor
Fitch: Türk bankaları için zorlu bir çalışma ortamı bekleniyor Enerji Dünyası
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, 2021 Bankacılık Sektör Görünümü Raporu'nu yayımladı.

Fitch Ratings, 2021 Bankacılık Sektör Görünümü Raporu'nda, istikrarlı ve daha güçlü büyüme görünümüne ve para politikasına yönelik güveni artırmaya yönelik son adımlara rağmen, 2021'de Türk bankaları için zorlu bir çalışma ortamının beklendiğine işaret etti.

Finans Gündem'de yer alan habere göre, azalan hükümet teşvik paketlerinin ve daha yüksek lira faiz oranlarının bankaların varlık kalitesini etkileyeceğinin altının çizildiği raporda pandeminin seyrindeki belirsizlik ve Türkiye'nin dış finansmanındaki zayıflıkların bankacılık sektörü için ek riskler olduğu ancak, para politikasında daha fazla öngörülebilirlik ve lira istikrarıyla birlikte ekonomik iyileşmenin bankaların kredi profillerini destekleyebileceği belirtildi.

Raporda, ayrıca azalan devlet teşvikleri, azalan yasal yükümlülükler, yüksek lira faiz oranları ve vadesi gelen kredi ertelemeleri nedeniyle 2021'de varlık kalitesi ölçütlerinin zayıflamasının beklendiği belirtilirken tahsili gecikmiş alacak oranının 2021 sonunda ılımlı bir şekilde % 6 - % 6,5'e yükselmesinin beklendiği açıklandı. Piyasa koşullarının zorlu olmaya devam etmesi halinde , yeniden yapılandırılmış kredilerin oranının daha da yükselebilleceği ve tahsili gecikmiş alacakların oranı ile temel varlık kalitesi arasındaki farkın büyüyebileceği not düşüldü.
Fitch Ratings güncel haberler haber oku ekonomi haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri