Advert
Advert

Çek istihbaratı üçüncü dünya savaşı tehdidine karşı uyardı

Çek askeri istihbarat servisinin yayınladığı 2019 yılına ilişkin raporunda dünyanın yeni bir dünya savaşı tehdidi ile karşı karşıya olduğu bildirildi.

Çek istihbaratı üçüncü dünya savaşı tehdidine karşı uyardı
Çek istihbaratı üçüncü dünya savaşı tehdidine karşı uyardı Enerji Dünyası
Çek askeri istihbarat servisinin sitesinde yayınlanan 2019 yılına ilişkin raporunda dünyanın yeni bir dünya savaşı tehdidi ile karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Sputnik'te yer alan habere göre; Analistlerin şu anda küresel çatışmanın ‘birinci aşamada olduğu’ şeklindeki görüşlerine atfedilen raporda, “Söz konusu çatışmaya aktif olarak katılabilecek olan ve katılmak isteyenlerin dünya görüşü şekillenmekte ve onların kontrol edilebileceği teknolojik araçlar da aşamalar halinde belirlenmekte” ifadeleri kullanıldı.

Çatışmanın olası bir nedeni olarak ABD, Rusya ve Çin arasındaki rekabetin gösterildiği raporda ayrıca uluslararası hukukun da giderek önemini yitirdiğine dikkat çekildi.

Belgede aynı zamanda ortaya çıkan çelişkileri çözmenin bir yöntemi olarak barışçıl diyaloğun yokluğuna, ayrıca dünya düzeninin katiyetinin sorgulandığına vurgu yapıldı. Analistlere göre buna ek olarak halkın bilinci ile manipüle etmenin gerilimin tırmanmasına katkı sağlıyor.

Daha önce Washington merkezli askeri analiz dergisi The National Interest (NI), potansiyel bir savaşta Rusya ve NATO’nun şanslarını değerlendirmişti. Analistlere atıfta bulunan askeri uzman Chris Osborne imzalı makalede, uzun süreli savaşta avantajın Kuzey Atlantik İttifakı tarafında olacağı, ancak Rusya’nın Baltık devletlerine karşı taarruza geçmesi halinde NATO’nun karşı koyacak bir aracı olmayacağı için korkunç bir duruma düşeceği öngörülmüştü.
Çek askeri istihbarat servisi haber oku üçüncü dünya savaşı uyarısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri