Advert
Advert

ABD'nin trilyonluk teşvik paketi Çin'e muhtaç

Çin'in ABD'den tahvil alımlarını kısması yeni teşvik paketinin GSYİH'nın %20'sine denk gelecek dev bir bütçe açığına yola açmasına neden olabilir.

ABD'nin trilyonluk teşvik paketi Çin'e muhtaç
ABD'nin trilyonluk teşvik paketi Çin'e muhtaç Enerji Dünyası
ABD’de bütçe açığı halihazırda büyük bir problem olmayı sürdürürken ikinci korona virüs teşvik paketinin geçmesi bu bütçe açığını daha tehlikeli bir noktaya getirebilir.

Paketin finansman ek maliyetleri ABD Hazinesi tahvilleri yoluyla gerçekleşecek ancak bu durum tahvilleri kimin satın alacağı sorusunu gündeme getiriyor. Analistler, daha önce ABD Hazinesi’nin en büyük alıcısı olan Çin'in holdinglerini azaltarak jeopolitik manzarayı değiştirmesi sırasında geldiğine işaret ediyor.

CNBC’nin haberine göre varlık yönetimi şirketi Schroders’in Araştırma ve Analiz Stratejisti Kristjan Mee, “ABD ekonomisi kademeli olarak iyileşirken pandemiyi idare etme maliyetleri halen birikiyor” ifadelerinde bulundu.

Stratejist 2 trilyon dolarlık ilk korona virüs yardım paketinin geçmesinin ardından ABD’nın 12 aylık bütçe açığının ağustos ayı sonunda 3 trilyon dolara kadar ulaştığına dikkat çekiyor

Mee’nin ifadelerine göre, eğer yeni bir multi-trilyon dolarlık bir destek paketi ABD Kongresi’nden onay alarak düşürülen vergi gelirileriyle birleşirse, ABD’deki bütçe açığı toplam gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) %20’sini oluşturabilir.

Stratejist yakın tarihli bir notunda, “İleriye bakıldığında ABD Hazinesi bir sonraki teşvik programının geçirilmesine bağlı olarak tahvil ihracının da yüksek kalmasını bekliyor. Asıl soru ise şu: Kim çok büyük bütçe açığıyla ilişkili olan bu ağır tahvil ihracını finansa edecek?”

Çin ABD tahvil varlıklarını kısıyor
Çin daha önce ABD Hazine tahvillerinin en büyük sahibiydi. Ancak ABD ile Çin arasındaki artan gerginliklerle Çin’in ABD tahvillerini azaltmasına neden oldu. Zamanla Çin, Japonya’nın ardından ABD tahvillerine en fazla sahip olan ikinci ülke konumuna geriledi.

ABD hükümet verilerine göre ağustos ayında Çin 1,06 trilyon dolar değerinde ABD tahvilini tutuyor. Bu miktar 2015 senesinde 1,24 trilyon dolar seviyesindeydi.

Kristjan Mee, "Özel yabancı yatırımcılar ABD Hazinesi tahvilleri satın almaya devam etse de bu resmi kurumların durgun talebini dengelemek için yeterli olmamıştır" ifadelerine yer verdi.

Çin'in gizli planı
ABD ve Çin arasındaki ilişkiler ticaret cephesinde kötüleşti ve bu yıl, korona virüs salgını ve teknoloji savaşı sürecinde karşılıklı suçlamalarla yoğunlaştı.

Sonuç olarak, analistler, Çin’in dolardaki güveni azaltmak amacıyla rezervlerini diğer yabancı para birimleriyle çeşitlendirmek isteyebileceğini belirtiyor.

Deutsche Bank Stratejisti Alan Ruskin, “Çin’in daha fazla dolar rezervleri üzerinden ABD ile karşılıklı bağımlılık istememesi” ihtimaline dikkat çekerek yeni bir siyasi element olabileceğini belirtti.

Ruskin, “Çin büyük olasılıkla yeni rezerv birikiminin çoğunu dolar dışı varlıklara dönüştürecek. Zira bu mevcut dolar varlıklarını aktif olarak satmaktan çok daha az dikkat çekecektir ve bu yöntemin nispeten pasif bir şeklidir” ifadelerine yer verdi.

Çin, bu yılın nisan ve temmuz ayları arasında Japonya devlet tahvillerini satın almayı üç kattan fazla artırdı ve üç yıldan uzun süredir en yüksek seviyesine ulaştı.

Çin eskisinden çok farklı
Ruskin, şu anda durumun birkaç yıl öncesindeki azalan tahvil alımlarına göre oldukça farklı olduğuna da işaret etti.

2014 yılında yuanın değerlenmesi Çin’in ticari rekabetine zarar veriyordu. Zira güçlü para birimi Çin mallarını ithalat için daha pahalı hale getiriyor ve düşen talepten dolayı gelirler zarar görüyordu. Bunun sonucunda düşen kazanç daha sınırlı büyüme anlamına geliyor, rezervler daha sınırlı büyüyor ve buna bağlı olarak Çin ABD Hazinesi’nden daha az tahvil satın alıyordu.
çin abd tahvil haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri