Advert
Advert

Hava kirliliği Meksika'da 186 can aldı

Meksika'da 186 gencin beyninde hava kirliliği parçacıkları bulundu.

Hava kirliliği Meksika'da 186 can aldı
Hava kirliliği Meksika'da 186 can aldı Enerji Dünyası
ABD'de Montana Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada, çocukların ve gençlerin beyin saplarında, hava kirliliğinden kaynaklı küçük parçacıkların kanıtı keşfedildi.

ABD’deki Montana Üniversitesi’nden Lilian Calderon-Garciduena yönetiminde hava kirliliğinin zararlarına ilişkin bir araştırma gerçekleştirildi.

Meksika'da gerçekleştirilen araştırmada, aniden ölen ve yaşları 11 aydan 27 yaşında kadar değişmekte olan 186 gençlerin beyinleri incelendi.

Environmental Research dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, çocukların ve gençlerin beyin saplarında, hava kirliliğinden kaynaklı küçük parçacıklara rastlandı.

Söz konusu nanopartiküllerin, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının ayırt edici özellikleri olan anormal proteinlerle yakından ilişkili olduğu belirtildi. Hava kirliliğinin az olduğu bölgelerde yaşayanların beyinlerinde söz konusu partiküllere rastlanmazken, bilim insanları bu parçacıkların, Alzheimer ve Parkinson’da olduğu gibi, moleküllere zarar verme ihtimali olduğunu belirtti.

Araştırmada ayrıca, nanopartiküllerin Parkinson hastalığının ilerlemesi için çok önemli bir alan olan siyah maddede de(substantia nigra) keşfedildiği ifade edildi.

Araştırmacılar, dünya genelinde her 10 kişiden 9'undan fazlasının, çevre kirliliğine yol açan maddeler nedeniyle havanın güvenli olmadığı kabul edilen bölgelerde yaşadığını hatırlatarak önlem alınması gerektiğine dikkat çekti.
meksika hava kirliliği ölüm haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri