Advert
Advert

Suudi Arabistanlı yatırımcılar Türkiye'den vazgeçiyor

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acenteleri Derneği Genel Başkanı Hüseyin Kırk, Suudi Arabistan'ın ambargo kararının ardından Suudi yatırımcıların, satın aldıkları villaları, fabrikaları ve gayrimenkulleri satmak için harekete geçtiğini söyledi.

Suudi Arabistanlı yatırımcılar Türkiye'den vazgeçiyor
Suudi Arabistanlı yatırımcılar Türkiye'den vazgeçiyor Enerji Dünyası
Dünya gazetesinden Fikri Cinokur'un haberine göre Suudi Arabistan'ın Türk mallarına ambargo koyma kararı üzerine Suudi yatırımcıların, Türkiye'de bulunan milyonlarca dolarlık yatırımları, elden çıkarmaya çalıştığı kaydedildi.

Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde temsilci başkanları bulunan Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acenteleri Derneği'nin (OTSAD) Genel Başkanı Hüseyin Kırk; Suudi yatırımcıların, satın aldıkları villaları, fabrikaları ve gayrimenkulleri satmak için harekete geçtiğini söyledi.

Suudi Arabistan'da iş yapan Türk seyahat acentelerinin en az 15 milyon dolar alacağı bulunduğunu ve bu şirketlerin çok zor durumda kaldığını belirten Kırk, Türkiye'nin bu ülkeye yıllık 3,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini de söyledi.

"Suudilerin kişi başı harcaması en az 15 bin dolar"
Sadece Suudi Arabistan'dan geçen yıl Türkiye'ye 750 bin turist geldiğini ve bu turistlerin kişi başı harcamasının en az 15 bin dolar olduğunu vurgulayan Kırk, "Arap ülkelerinden Türkiye'ye gelen turist sayısı 2017 yılından itibaren artışa geçti. 2018'de ise rekor kırılarak Arap turist sayısı 3.8 milyona ulaşmıştı. İstanbul'da 2010 yılında toplam ziyaretçiler içinde yüzde 10 olan Arap turistlerin payı 2018 yılında yeni bir rekorla yüzde 25'e yükselmişti" diye konuştu.

Suudi Arabistan'ın ambargo kararıyla, ülkeye yönelik hem turizm hem de ihracat faaliyetlerini duracağının altını çizen Kırk, "Suudi ve Arap yatırımcılar İstanbul, Bursa ve Yalova'da bulunan fabrikalarını, tesislerini, satın aldıkları villaları ve gayrimenkulleri ve otellerini elden çıkarmak için harekete geçti. Bazı Suudi yatırımcılar benden bu konuda destek istiyor. Bursa'da çelik ve cam sektöründe fabrikaları bulunan Türk ortaklı Suudi yatırımcılar bunları satmak istiyor. Türkiye'de milyonlarca dolarlık yatırımlarından vazgeçmek istiyor. Suudi Arabistan sermayesi artık kralın korkusundan Türkiye'ye gelmek istemiyor" iddiasında bulundu.

"En çok İstanbul, Bursa ve Yalova etkilenecek"
Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye koyduğu ambargodan en çok İstanbul'da Laleli, Fatih, Mısır Çarşısı, Kapalı Çarşı ve Taksim bölgesindeki esnafın etkileneceğini anlatan Hüseyin Kırk, şunları kaydetti: "İstanbul, Bursa ve Yalova'dan sonra en fazla etkilenecek illerin arasında Hatay, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin ile Mersin gelecek. İskenderun Limanı olumsuz etkilenecek."
haber oku suudi arabistan hüseyin kırk ortadoğu turizm ve seyahat acenteleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri