Advert
Advert

Eski Belçika Başbakan Danışmanı Koert Debeuf, “Sevilla haritası adil çizilmemiştir”

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki itirazlarında haklı olduğunu söyleyen Eski Belçika Başbakan Danışmanı ve Sözcüsü Koert Debeuf, Yunanistan’ın tezlerinde haklı çıkmak adına kullandığı haritaların adil olmadığını ve iddialarında ise haksızlık bulunduğunu belirtti.

Eski Belçika Başbakan Danışmanı Koert Debeuf, “Sevilla haritası adil çizilmemiştir”
Eski Belçika Başbakan Danışmanı Koert Debeuf, “Sevilla haritası adil çizilmemiştir” Enerji Dünyası

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de çizilen bu sınırlara itiraz etmesinin normal bir durum olduğunun altını çizen Eski Belçika Başbakan Danışmanı Debeuf, “Yunanistan Doğu Akdeniz’de kendilerini haklı göstermek adına Sevilla Üniversitesi tarafından hazırlanan haritayı öne sürmektedir. Tartışmalı alana bir bütün olarak bakarsak, Türkiye kendi kıyı şeridinde kendisine layık görülen münhasır ekonomik bölgeyle Yunanistan’a adaları sebebiyle verilen bölgeyi karşılaştırdığımızda, Türkiye’ye kalan kısmın çok küçük ve kabul edilemeyecek olduğunu görebilmekteyiz. Adil dağıtım konusunda Türkiye’nin haklı olduğu net bir şekilde gözükmektedir. Türkiye’nin hak ettiğinden daha az adil olmayan deniz bölgesi verildiğini belirtmesi haklı bir duruştur.

Son yıllarda AB ülkelerinin Akdeniz’de tartışmalı alana savaş gemileri ve uçaklar göndererek Türkiye’ye karşı duruş ortaya koymalarının da bölgede gerginliğin artmasına neden olduğunu söyleyen Debeuf, "Bu durum çok tehlikelidir. Değişik metotlarla karşıdakini müzakere masasına oturtturmaya çalışabilirsiniz. Bu seçeneği anlayabiliriz. Fakat müzakere masası yerine bir askeri gerilim tercih ediliyorsa Akdeniz’de barış ve istikrardan çok uzak bir durumda olduğumuzu bizlere gösterir” dedi.

NATO'nun da Doğu Akdeniz konusunda ve Fransa ile Türkiye'nin savaş gemileri arasındaki olayda Türkiye'ye karşı bir duruş göstermediğini belirten Debeuf, "Bence bu da NATO'da Fransa ve hatta Yunanistan'ın olayı abarttığının düşünüldüğü, sadece Türkleri suçlamanın doğru olmadığı anlamına geliyor. Ben olan biteni böyle okuyorum. Ben NATO veya AB genelinde Yunanistan'a ve Fransa'ya destek görmüyorum. Gerginlik daha da tırmanırsa AB ülkelerinin birlik oluşturması da zor olacak. Şu anda tek ümidimiz Almanya'nın liderliği daha fazla ele alması. Berlin'deki konferansı düzenleyerek Libya'da bu liderliği aldılar. Türkiye ile Yunanistan arasında ara buluculuk yaparak da bu liderliği alıyorlar. Umarım Almanya bu rolü daha fazla üstlenir." dedi.

Debeuf, Türkiye ile Yunanistan'ın aralarındaki anlaşmazlığı müzakere etmesine Birleşmiş Milletlerin (BM) müdahil olabileceğini söyledi.

Debeuf, "Sadece Türkiye ve Yunanistan'ın müzakere masasına oturması şu anda işe yaramayabilir. İşin siyasi olarak daha üst bir seviyeye taşınması gerekebilir. Bence en iyisi bunun BM şemsiyesinin altıda olması. Mahkemeye gitmeden önce siyasi çözüm bulunması gerekiyor." dedi.

Sevilla haritası Eski Belçika Başbakan Danışmanı Koert Debeuf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri