Advert
Advert

Güven endeksi hizmet sektöründe yükselirken perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü

Eylül ayında güven endeksi hizmet sektöründe yükselirken perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü.

Güven endeksi hizmet sektöründe yükselirken perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü
Güven endeksi hizmet sektöründe yükselirken perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü Enerji Dünyası

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı Eylül ayı Sektörel Güven Endeksleri verisini açıkladı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 6,4 artarken, perakende ticaret sektöründe yüzde 1,5 ve inşaat sektöründe yüzde 2,0 azaldı.

HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 74,9 OLDU
Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Ağustos ayında 70,5 iken, Eylül ayında yüzde 6,4 oranında artarak 74,9 değerini aldı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksi yüzde 12,8 artarak 71,3 oldu. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksi yüzde 12,6 artarak 69,8 değerini aldı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi ise yüzde 2,8 azalarak 83,7 oldu.

PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 93,5 OLDU
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Eylül ayında yüzde 1,5 oranında azalarak 93,5 değerini aldı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi yüzde 5,5 artarak 84,1 oldu. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi yüzde 0,3 azalarak 107,7 değerini aldı. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi ise yüzde 8,6 azalarak 88,5 oldu.

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 83,3 OLDU
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 85,0 iken, Eylül ayında yüzde 2,0 oranında azalarak 83,3 değerini aldı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 0,1 azalarak 69,9 oldu. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise yüzde 3,3 azalarak 96,6 değerini aldı.

İnşaat sektöründe Eylül ayında girişimlerin yüzde 37,0’ı faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 63,0’ı ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; "finansman sorunları" Ağustos ayında yüzde 40,1 iken Eylül ayında yüzde 39,3, "talep yetersizliği" Ağustos ayında yüzde 31,5 iken Eylül ayında yüzde 32,8 ve "diğer faktörler" Ağustos ayında yüzde 20,3 iken Eylül ayında yüzde 17,0 oldu.
ekonomi haberler bist repo merkez bankası banka para döviz euro dolar borsa para piyasası ekonomi haberleri son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri