Advert
Advert

“Belarus’taki seçim sonuçlarını ve Lukaşenko’yu Belarus’un meşru yöneticisi olarak tanımıyoruz”

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell Belarus hakkında yaptığı açıklamada, “Belarus’taki seçim sonuçlarını ve Lukaşenko’yu Belarus’un meşru yöneticisi olarak tanımıyoruz” dedi.

 “Belarus’taki seçim sonuçlarını ve Lukaşenko’yu Belarus’un meşru yöneticisi olarak tanımıyoruz”
 “Belarus’taki seçim sonuçlarını ve Lukaşenko’yu Belarus’un meşru yöneticisi olarak tanımıyoruz” Enerji Dünyası
Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları gündemdeki konuları ele almak üzere bugün Brüksel’de toplandı. Toplantı sonrası basın açıklaması yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, “Bugün önemli birçok konuyu ele aldık. Belarus, Libya, Afrika Birliği özellikle görüşüldü. Konsey öncesinde bakanlar Belaruslu muhalif lider Sviatlana Tsikhanouskaya ile görüşme fırsatı buldular ve kendileriyle bir kahvaltı yaparak son gelişmeler hakkında bilgi alma fırsatı buldular. Bugünkü toplantıyla AB Dışişleri Bakanları Belarus’a çok net bir mesaj gönderilmesine karar verdiler. Buna göre biz Lukaşenko’yu Belarus’un meşru yöneticisi olarak tanımıyoruz, seçim sonuçlarını da hile karışmış olarak görüyoruz ve sonuçları da tanımıyoruz. Belarus halkının demokratik haklarını destekliyoruz ve gözlem altında yeni demokratik seçimler talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

TOPLANTIDA TÜRKİYE KONUSU DA ELE ALINDI
Toplantıda Libya’da yaşanan gelişmeler yanında Çin ve Türkiye konusunun da gündeme geldiğini ifade eden Borrell, “Türkiye konusunda olumlu etaplar var ama Türkiye’nin sondaj çalışmaları bizi üzüyor. Özellikle yeni Navtex konusundan bahsediyorum. Bölgedeki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Bu gelişmeler, sıradaki konsey toplantımızın detaylı konusu olacak" ifadelerini kullandı.
Rusya ve Venezuela gibi ülkelerdeki gelişmelerin de konuşulduğu belirtilen toplantı sırasında AB ülkeleri arasındaki görüş ayrılıklarının birçok konuda ilerleme sağlanmasını engellediği bildirildi. Aynı konuların 24-25 Eylül tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi’nde tekrar ele alınması bekleniyor.
dünya dünya haberleri siyaset magazin aktüel obama el sis el kaide son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri