Advert
Advert

Elektrik faturalarında ‘Yeşil tarife’ dönemi başladı

Doğal kaynaklar hızla yok olmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar küresel enerjinin büyük kısmının fosil yakıtlardan elde edildiğini gösterirken yenilenebilir enerji kaynakları olan güneş ve rüzgar gibi doğal kaynakların kullanımına olan ilgi de artmayı sürdürüyor.

Elektrik faturalarında ‘Yeşil tarife’ dönemi başladı
Elektrik faturalarında ‘Yeşil tarife’ dönemi başladı Enerji Dünyası

Ülkemizde enerji üretimi ağırlıklı olarak çevre kirliliğine neden olan kaynaklardan yapılıyor. Buna rağmen elektrik kurulu gücünün hatırı sayılır bir bölümü yerli ve çevre dostu yenilenebilir kaynaklardan oluşmaya devam ediyor. Son dönemde adından sıkça söz ettiren yenilenebilir enerji kaynakları, ‘Yeşil tarife’ adıyla hayatımıza girmeye hazır. Yapılan son düzenlemeye göre yetkilendirilen firmalar yeşil enerji tarifeleri oluşturarak sadece karbon salınımı düşük yeşil ve yerli enerji kaynakları ile üretilen enerjiyi tüketiciye sunabiliyor. ‘Yeşil tarifenin’ görece daha pahalı olmasına rağmen enerji kaynaklarını yerlileştirmede de önemli bir hamle olduğunu söyleyen elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi encazip.com’un kurucusu Çağada Kırım, yeşil enerji tarifeleri hakkında merak edilenlere ışık tuttu.

Fosil kaynaklardan elde edilen enerji kaynakları varlıklarını güçlü bir biçimde sürdürse de hem uzun vadede rezervlerinin tükenme ihtimallerinin olması hem de bu tipteki enerji kaynaklarına olan genel yaklaşımların olumsuzluğu nedeniyle enerji üretiminde; güneş, su ve rüzgar gibi doğal kaynaklara olan ilgi her geçen gün artıyor. Çevreye duyarlı şekilde üretilen enerji türünü ifade eden “yeşil enerji”, üretim şekline göre farklı maliyetler oluşturmakta. “Yeşil enerji”çevresel duyarlılığının yanında enerji kaynaklarının yerlileştirilmesi açısından da önem taşıyor.

Elektrik faturaları Yeşil tarife
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Hedefi yenilenebilir enerjide liderlik
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Dizel motorların verimliliği yüzde 50’ye çıkarıldı
Yangın riskine karşı farkındalık semineri
Yangın riskine karşı farkındalık semineri