Advert

Altın 4 yılın en büyük çeyrek dönem kazancına yöneldi

Altın fiyatları, koronavirüs ve bunun ekonomiye etkilerinden dolayı artan güvenli liman talebinden faydalanıyor.

Altın 4 yılın en büyük çeyrek dönem kazancına yöneldi
Altın 4 yılın en büyük çeyrek dönem kazancına yöneldi Enerji Dünyası
Bloomberg'de yer alan habere göre, Altın fiyatları, devam eden ve azalma işaretleri göstermeyen koronavirüs salgınından dolayı güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelik talepteki güçlü artış ile birlikte 2016 yılından bu yana en büyük çeyrek dönem yükselişine yöneldi.

Altın, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), küresel dayanışma eksikliğinden dolayı pandemide en kötünün henüz geride kalmadığı uyarısında bulunmasının ardından değer kazandı. Koronavirüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı tüm dünyada 500 bini aşarken, teyit edilen vaka sayısı 10 milyonun üzerine çıktı.

Öte yandan, Çin'in en üst yasama organının Hong Kong için ulusal güvenlik yasasını onaylamasının ardından jeopolitik gerilim de arttı. Çin'in bu adımı, ABD'nin misillemede bulunması ve kentin finans merkezi olmasından kaynaklanan cazibesinin azalması ihtimalini artırıyor. Bunun yanında, Trump yönetimi daha önce yaptığı açıklamada, ihracat lisans istisnaları dahil Hong Kong'a yönelik özel uygulamalara ilişkin düzenlemeleri askıya aldığını açıklamıştı.

Altın bu yıl, sağlık krizinin hükümetler ve merkez bankalarının küresel ekonomiye yönelik hasarın azaltılması amacıyla bir dizi teşvik tedbirlerini uygulamaya koyması ile birlikte yüzde 17 ralli yaptı. Yatırımcılar ayrıca altın destekli Borsa fonlarına (ETF) yatırım yapmaya da devam ediyor ve bu fonlardaki varlıklar rekor seviyede.

Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, "Düşük faizler, para politikaları ve koronavirüs, hep birlikte altına destek oluyor," dedi ve "1,800 dolar seviyesi psikolojik bir engel. Mevcut fiyatlarda, altının bizim modelimizin işaret ettiği adil değerin sınırlarını zorluyor. Bu nedenle, altının 1,800 dolar seviyesini aşabilmesi için ABD Hazine tahvil faizlerinde daha geniş çaplı bir çöküşe ihtiyaç duyabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Spot altın yüzde 0.1 düşerek Singapur saati ile 11:20'de ons başına 1,770.88 dolara indi. Fiyatlar Haziran sonunda bitecek üç aylık dönemde yüzde 12 yükseldi ve üst üste yedi çeyrek yükselerek 2011'den bu yana en uzun çeyrek dönem yükseliş serisini gerçekleştirmeye yöneldi. Altın vadeli kontratları Comex piyasasında ons başına 1,783.20 dolarda işlem gördü ve 1,800 dolar seviyesine yaklaştı.

Yatırımcılar ayrıca Fed Başkanı Jerome Powell'ın Salı günü yapacağı konuşmayı da yakından izleyecek. Powell, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yapacağı konuşmanın metninde, ABD ekonomisinin on yılların en derin daralmasından toparlanmaya çalışması ile birlikte, koronavirüsün yayılmasının kontrol altına alınmasının önemine vurgu yaptı.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.1 yükselirken, platin yüzde 0.4 ve paladyum yüzde 0.7 değer kazandı.
altın ekonomi haberleri haber oku koronavirüs ekonomisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'O KURAL' ile hem çevre bilinci aşılanacak hem ülkemiz tanıtılacak
'O KURAL' ile hem çevre bilinci aşılanacak hem ülkemiz tanıtılacak
Kimya 9. AR-GE proje pazarı başvuruları devam ediyor
Kimya 9. AR-GE proje pazarı başvuruları devam ediyor
Petrol Ofisi, pazar liderliğini kimseye bırakmıyor
Petrol Ofisi, pazar liderliğini kimseye bırakmıyor